Państwa „trójkąta lubelskiego” poparły ukraińską formułę pokoju i trybunał dla Federacji Rosyjskiej

Wspólna deklaracja prezydentów Ukrainy, Litwy i Polski Wołodymyra Zełenskiego, Gitanasa Nausedy i Andrzeja Dudy, oparta po wynikach drugiego szczytu Trójkąta Lubelskiego, wyraża poparcie dla organizacji Światowego Szczytu Formuły Pokoju, dla utworzenia specjalnego trybunału międzynarodowy przeciwko Rosji, dla perspektywy członkostwa Ukrainy w UE i NATO oraz kontynuacji pomocy obronnej dla Ukraińców.

O tym poinformowała służba prasowa głowy państwa, informuje Ukrinform.

„Zgodnie z wynikami negocjacji jest wspólna deklaracja. Odzwierciedla kluczowe kwestie, kluczowe polityczne, humanitarne i inne wnioski z dzisiejszego spotkania” – powiedział Zełenski.

Zdaniem Kancelarii Prezydenta wspólna deklaracja potwierdza wielowiekowe więzi historyczne łączące Ukrainę, Litwę i Polskę, a także określa priorytetowe obszary współpracy Trójkąta Lubelskiego, w szczególności w ramach strategicznego kursu naszego państwa dotyczącego pozyskania pełnego członkostwa w Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Dokument potwierdza zamiar Litwy i Polski dalszego udzielania Ukrainie silnego wsparcia wojskowego, technicznego, obronnego, humanitarnego i innego.

W deklaracji wyrażono poparcie dla zwołania Światowego Szczytu Formuły Pokoju w celu skonsolidowania międzynarodowego poparcia dla planu pokojowego przedstawionego wcześniej przez Zełenskiego.

Potwierdzono również poparcie dla powołania specjalnego trybunału międzynarodowego w sprawie zbrodni agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainie.

W dokumencie osobno zwrócono uwagę na rozszerzenie Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego na inne porty morskie Ukrainy oraz znaczenie kontynuacji programu „Zboże z Ukrainy” dla wzmocnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Kancelaria Prezydenta powiedziała, że wraz z podpisaniem wspólnej deklaracji na szczeblu prezydentów trzech państw, potwierdzone zostaje poparcie strony litewskiej i polskiej dla perspektywy członkostwa Ukrainy w UE i NATO, gdy tylko pozwolą na to warunki.

Jak informowaliśmy, prezydent Wołodymyr Zełenski przebywa w środę we Lwowie, gdzie spotkał się z prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Litwy Gitanasem Nausedą. Przywódcy odbyli drugi szczyt Trójkąta Lubelskiego, w wyniku którego podpisali wspólną deklarację.

av