Morawiecki podziękował zespołowi lekarzy, którzy operują Ukraińców w Polsce
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził szpital w Czeladzi, w którym operowani są ciężko ranni weterani wojenni i ukraińscy cywile.
Poinformowała o tym kanadyjsko-ukraińska fundacja , informuje Ukrinform.
W ciągu kilku tygodni kanadyjscy chirurdzy wraz z ukraińskimi i polskimi kolegami będą operować weteranów wojskowych i cywilów, którzy odnieśli obrażenia głowy, twarzy, nosa, oczu i uszu. Wszystkie obrażenia zostały otrzymane w wyniku działań wojennych, więc ranni potrzebowali skomplikowanych operacji plastycznych. W sumie planowanych jest ponad 40 bardzo skomplikowanych operacji chirurgicznych.
„Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy działają na rzecz ratowania życia Ukraińców – ludzi cierpiących z powodu rosyjskich okupantów i barbarzyńskich ataków. Obiecałem prezydentowi Zełenskiemu, kiedy byłem w Kijowie, że Polska uczyni swoje szpitale bardziej dostępnymi dla potrzebujących. Jestem pewien, że polscy lekarze robią wszystko, aby ratować życie i zdrowie Ukraińców. Chcę też podziękować kanadyjskim i ukraińskim lekarzom, którzy bezinteresownie nad tym pracują” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
To już druga misja kanadyjskich lekarzy w Polsce od początku pełnej agresji rosyjskiej na Ukrainę. Wtedy zespół kanadyjski wraz z lekarzami polskimi i ukraińskimi przeprowadził badania i operacje 45 Ukraińców, pracowało ponad pół setki lekarzy-wolontariuszy, w większości chirurgów plastycznych z Kanady.
„Od początku wojny wiedzieliśmy, że musimy zrobić wszystko, aby nasze misje pomagały naszym ukraińskim kolegom medycznym, którzy pracują 24 godziny na dobę. To już nasza druga misja w Polsce i śmiało możemy powiedzieć, że jest największa i najskuteczniejsza oraz ma cztery kierunki operacyjne. Cały zespół wkłada całą swoją siłę i duszę w zmianę życia naszych bohaterów i ludzi, którzy ucierpieli z powodu rosyjskiej agresji” – skomentował szef misji, kierownik programu urazów czaszki Sunnybrook Health Science Center, profesor chirurgii plastycznej w z Uniwersytetu w Toronto, Olega Antonyszyn.
„To dla mnie wielki zaszczyt być tutaj z zespołem Misji po raz drugi z rzędu – praca tych wolontariuszy - chirurgów, pielęgniarek i całego personelu medycznego jest niezwykle ważna – operują niezwykle złożone urazy i dają Ukraińcom szansę na powrót do normalnego życia. Jestem wdzięczny Premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu za konsekwentne wspieranie Ukrainy, zespołu Kanadyjsko-Ukraińskiej Misji Chirurgicznej oraz pacjentów z Ukrainy. Serdecznie dziękuję personelowi Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej za udostępnienie sal operacyjnych i wszelką okazaną pomoc” – powiedział Orest Sklarenko, prezes Fundacji Kanadyjsko-Ukraińskiej.
Misja Chirurgiczna Kanada-Ukraina została uruchomiona w 2014 roku jako wspólny projekt działającej od 1995 roku Fundacji Kanada-Ukraina oraz Toronto Medical Center for Traumatology.
W latach 2014-2019 przeprowadzono 8 misji w trzech miastach – Kijowie, Odessie i Lwowie. Podczas tych misji skonsultowano 548 pacjentów, a 230 zoperowano.
Dzięki darczyńcom Fundacji Kanadyjsko-Ukraińskiej przekazano sprzęt i materiały chirurgiczne o wartości ponad 1,5 mln dolarów do leczenia Ukraińców. Wolontariusze zapewnili również przestrzeń magazynową, wsparcie fizyczne i finansowe, umożliwiając zespołowi przetransportowanie ponad 14 000 ton środków medycznych i sprzętu.
av