Kraje Europy Północnej i kraje bałtyckie zobowiązały się do dalszego wspierania Ukrainy
Ministrowie spraw zagranicznych krajów nordyckich i bałtyckich zobowiązali się do dalszego udzielania politycznego i praktycznego wsparcia dla zapewnienia Ukrainie zdolności do samoobrony.
Jest to określone we wspólnym oświadczeniu ministrów spraw zagranicznych Estonii, Finlandii, Islandii, Łotwy, Litwy, Norwegii, Szwecji i Ukrainy, informuje Ukrinform, powołując się na Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.
Szefowie dyplomacji potępiają w nim agresywną wojnę Rosji z Ukrainą, która spowodowała ogromne cierpienia narodu ukraińskiego oraz podważyła bezpieczeństwo i stabilność w Europie. Potwierdzają, że Ukraina ma niezbywalne prawo do samoobrony w celu zapewnienia jej niepodległości i suwerenności oraz przywrócenia integralności terytorialnej w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.
„Od początku inwazji Rosji na pełną skalę kraje Europy Północnej i krajów bałtyckich udzieliły Ukrainie znaczącego wsparcia politycznego, gospodarczego, wojskowego i humanitarnego. Będziemy nadal współpracować, aby zapewnić polityczne i praktyczne wsparcie, aby zapewnić Ukrainie zdolność do ochrony swojej niepodległości i integralności terytorialnej” – podkreślono w oświadczeniu.
Ministrowie zdecydowanie potępiają ataki Rosji na ludność cywilną i infrastrukturę krytyczną, w szczególności obiekty infrastruktury energetycznej, mające na celu terroryzowanie ludności cywilnej. Wzywają też Rosję do uwolnienia ukraińskich cywilów nielegalnie deportowanych i przetrzymywanych z powodów politycznych, a także wziętych jako zakładników podczas inwazji na Ukrainę na pełną skalę.
„Zdecydowanie odrzucamy nieodpowiedzialną i wysoce prowokacyjną retorykę Rosji dotyczącą broni jądrowej. Zdecydowanie potępiamy trwającą okupację elektrowni jądrowej Zaporoże i ciągłe ataki na cywilne obiekty jądrowe na Ukrainie. Ataki te stanowią rażące naruszenie prawa międzynarodowego i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego” – podkreślili ministrowie ośmiu państw.
Szefowie spraw zagranicznych zgodzili się także co do konieczności dalszego obciążania Rosji kosztami ekonomicznymi, zaostrzenia sankcji i wstrzymania głównych dochodów Rosji z eksportu: „Musimy nadal podnosić ceny dla Rosji, dopóki ostatni rosyjski żołnierz nie opuści uznawanego na arenie międzynarodowej terytorium Ukrainy i dopóki rosyjska agresja nie ustanie”. W oświadczeniu podkreślono również znaczenie ograniczenia wydawania wiz Schengen i wiz krajowych obywatelom Rosji.
Ponadto szefowie dyplomacji zobowiązali się do dalszej pomocy humanitarnej i wspierania wysiłków Ukrainy na rzecz przygotowania do zimy, w szczególności odbudowy infrastruktury energetycznej. Równolegle będą kontynuować wysiłki na rzecz odbudowy zniszczonej ukraińskiej infrastruktury. W oświadczeniu wzywa się również społeczność międzynarodową do wsparcia odbudowy Ukrainy, w tym znalezienia sposobów na zrobienie tego za pomocą rosyjskich funduszy.
Jak poinformował Ukrinform, 28 listopada ministrowie spraw zagranicznych Estonii - Urmas Reinsalu, Islandii - Þórdís Kolbrún R. Gylfadóttir, Łotwy - Edgars Rinkēvičs, Litwy - Gabrielius Landsbergis, Norwegii - Anniken Huitfeldt, Finlandii - Pekka Haavisto i Szwecji - Tobias Billström, przybyli do Kijowa w celu omówienia dalszego wsparcia dla Ukrainy.
av