Kijów i Warszawa uzgadniają zwiększenie zezwoleń przewozowych

Ukraina i Polska uzgodniły, że 10 lutego wznowią tranzytowe przewozy kolejowe przez terytorium Ukrainy do Polski, a 15 lutego spotka się ukraińsko-polska grupa robocza, aby rozważyć zwiększenie polskich zezwoleń na drogowy transport rzeczy na Ukrainę - poinformowali ministrowie infrastruktury Ukrainy i Polski Ołeksandr Kubrakow i Andrzej Adamczyk podczas wspólnej konferencji prasowej w sobotę w Krasiczynie (Polska południowo-wschodnia) w ramach konferencji Europa Karpat - informuje korespondent Ukrinform.

Kubrakow powiedział, że strony zgodziły się na wznowienie tranzytu kolejowego przez Ukrainę do Polski 10 lutego. Dlatego do tego czasu Ukraina przyspieszy i zakończy wszystkie prace remontowe na linii kolejowej.

„Po drugie, 15 lutego odbędą się równolegle dwa wydarzenia: po pierwsze posiedzenie wspólnej ukraińsko-polskiej komisji i mam nadzieję, że uzgodnimy wszystkie kwestie związane z międzynarodowymi zezwoleniami na transport drogowy między obydwoma krajami” - powiedział Kubrakow.

Dodał, że do końca lutego na przejściach granicznych zostanie przygotowany konkretny plan działania, aby usprawnić tranzyt między dwoma krajami dla pasażerów i przewoźników.

Według niego drugie równoległe spotkanie 15 lutego odbędzie się między pracownikami kolei.

„W tym roku omówimy konkretne kroki, aby przywrócić linię kolejową 102 w obu kierunkach. Ponadto omówimy utworzenie szybkiego połączenia kolejowego między Kijowem a Warszawą, konkretne kroki w celu studium wykonalności i synchronizację planów dla obu linii kolejowych” – powiedział Kubrakow.

Dodał, że jest to złożony, długofalowy projekt, który ma strategiczne znaczenie dla obu krajów.

Z kolei Adamczyk wyraził zadowolenie z faktu, że strony zgodziły się na wznowienie przewozów kolejowych między obydwoma krajami.

Potwierdził też, że 15 lutego strony będą rozmawiać o wydaniu dodatkowych zezwoleń na przewozy drogowe dla przewoźników ukraińskich.

„Zgodziliśmy się, że należy to zrobić, aby poprawić funkcjonowanie punktów kontrolnych. Musimy rozwiązać problem kolejek na punktach kontrolnych” - podkreślił polski minister.

Adamczyk wyjaśnił, że linia kolejowa 102 z Przemyśla do granicy z Ukrainą przekracza granicę wąskim (europejskim) torem, a następnie biegnie od strony ukraińskiej wzdłuż granicy dalej na południe. Bardzo ważny nazwał także projekt szybkich przewozów pasażerskich i towarowych między Kijowem a Warszawą.

Jak dowiedział się Ukrinform ze swoich źródeł, spotkanie grup roboczych 15 lutego powinno się odbyć w Kijowie lub we Lwowie, sprawa ta jest nadal uzgadniana.

Przypomnijmy, na dzień dzisiejszy Polska zgodziła się wydać Ukrainie 160 000 zezwoleń na transport drogowy w 2022 roku. Ukraina prosi o zwiększenie tego kontyngentu do 200 tys., tak jak miało to miejsce do 2018 r., ze względu na intensywny handel między Ukrainą a UE.

av