NATO musi odpowiedzieć na militarną integrację Rosji i Białorusi – Prezydent Litwy
Integracja wojskowa Federacji Rosyjskiej i Białorusi, zmieniająca sytuację bezpieczeństwa w regionie, musi otrzymać szeroką odpowiedź na szczeblu regionalnym ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentami Ukrainy i Polski Wołodymyrem Zełenskim i Andrzejem Dudą w Hucie.
„Musimy jeszcze raz podkreślić, że integracja militarna Rosji i Białorusi jest czynnikiem, który trwa od dłuższego czasu i musimy na nią odpowiedzieć jako NATO, bo zmienia sytuację bezpieczeństwa państw bałtyckich” – powiedział.
Prezydent Litwy wyjaśnił, że akumulacja 100 tys. rosyjskich żołnierzy w pobliżu granic Ukrainy, rosyjskie cyberataki i propaganda „sprawiają, że zmienia się równowaga w regionie” i „musi być reakcja z drugiej strony – dotyczy to NATO i Unii Europejskiej."
Nauseda dodał, że taka sytuacja nie dotyczy tylko bezpieczeństwa Ukrainy czy bezpieczeństwa państw bałtyckich.
„Widzimy, jak to jest ze sobą powiązane. Trzeba mówić nie tylko o sytuacji Polski, Ukrainy czy Litwy, ale także o bezpieczeństwie regionalnym, a na to powinna być szeroka reakcja na poziomie regionalnym” – powiedział.
Wszelkie próby Federacji Rosyjskiej nakreślenia nowej „czerwonej linii” w Europie będą miały dla niej poważne konsekwencje. Mamy bardzo prosty i jasny sygnał: konsekwencje będą bardzo dotkliwe dla Rosji. Wszelkie próby wytyczenia nowej czerwonej linii będą nie do przyjęcia w XXI wieku w Europie”– podkreślił prezydent Litwy.
Lider Litwy zapewnił, że we wspólnym oświadczeniu z prezydentami Ukrainy i Polski „po raz kolejny wyraziliśmy poparcie dla Ukrainy i jej członkostwa w UE i NATO".
„Litwa konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową i jesteśmy gotowi współpracować w celu zwalczania konsekwencji agresji na Ukrainę i pomocy Ukrainie w przystąpieniu do NATO” – powiedział Nauseda.
Przypomnijmy, w rezydencji „Siniohora” we wsi Huta obwodu iwano-frankowskiego odbywa się szczyt przywódców Trójkąta Lubelskiego – prezydentów Ukrainy, Polski i Litwy.
Trójkąt Lubelski został utworzony w lipcu 2020 roku przez ministrów spraw zagranicznych Ukrainy, Polski i Litwy, którzy podpisali Wspólną Deklarację o Ustanowieniu Nowego Sojuszu Regionalnego. Wśród priorytetów formatu znalazło się wzmocnienie regionu, wzmocnienie bezpieczeństwa, integracja Ukrainy z UE i NATO, rozwój współpracy gospodarczej, wspólne przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym.
av