Oświadczenia nie wystarczą, by powstrzymać rosyjską agresję na Ukrainę – Borrell

Sytuacja bezpieczeństwa wynikająca z koncentracji wojsk rosyjskich na granicach Ukrainy stała się poważnym problemem polityki światowej, ale słowa i wypowiedzi nie wystarczą, by powstrzymać rosyjską agresję – napisał Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell na blogu opublikowanym na stronie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, donosi Ukrinform.

„Wiemy, że same słowa i wypowiedzi nie wystarczą, aby zmienić kalkulacje rosyjskich przywódców, dlatego tak ważne jest, aby przywódcy UE kontynuowali istniejące sankcje gospodarcze i ostrzegli, że każdy rosyjski ruch przeciwko Ukrainie będzie miał poważne konsekwencje. Podkreślił to zarówno przewodniczący Rady Europejskiej, jak i przewodniczący Komisji Europejskiej” – napisał wysoki przedstawiciel UE.

Przypomniał, że rosyjska rozbudowa wojskowa na granicach Ukrainy, w połączeniu z eskalacją napięć, gróźb i działań dywersyjnych przeciwko Ukrainie, stała się w ostatnich tygodniach dominującym tematem w międzynarodowych mediach i światowej dyplomacji. Doprowadziło to do aktywnego działania na wszystkich szczeblach i na wszystkich platformach dyplomatycznych: G7, NATO, OBWE, a także na poziomie kontaktów dwustronnych. Ten sam temat znalazł się w centrum polityki zagranicznej UE w tym tygodniu - podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych, we wtorek podczas debaty w Parlamencie Europejskim, w środę podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego oraz w czwartek podczas Rady Europejskiej.

„Jeśli chodzi o Ukrainę, wszyscy zgodzili się, że nadszedł czas, aby być stanowczym i zjednoczonym, aby ograniczyć dalsze możliwe działania Rosji. Musimy przestrzegać kluczowych zasad, na których opiera się bezpieczeństwo europejskie, określonych w Karcie Paryskiej z 1990 roku i Akcie końcowym OBWE z Helsinek, które zostały podpisane przez Rosję” – powiedział Borrell.

Przypomniał, że do takich podstawowych zasad bezpieczeństwa europejskiego należy poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej państw, nienaruszalność granic uznanych międzynarodowo, prawo państw do swobodnego decydowania o polityce zagranicznej i organizowania własnego bezpieczeństwa.

„Unia Europejska zgodziła się z silnym przesłaniem dla rosyjskich przywódców, że wszelkie działania przeciwko Ukrainie i tym zasadom przy użyciu środków wojskowych lub hybrydowych będą miały poważne konsekwencje” – powiedział wysoki przedstawiciel UE.

Zaznaczył, że ostateczne intencje Rosji są wciąż nieznane, poza tym, że dąży ona do zagrożenia i osłabienia Ukrainy. W związku z tym różne scenariusze takich działań mogą się dalej rozwijać.

Borrell przypomniał, że UE ma silne i długotrwałe więzi z Ukrainą, w tym misję doradczą UE w sprawie reformy sektora bezpieczeństwa cywilnego w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE. Strona europejska przeznaczyła niedawno 31 mln euro z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych, w tym na rozwój ich zdolności w zakresie medycyny wojskowej i cyberobrony.

Przypomnijmy, 16 grudnia podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli szefowie państw i rządów Unii Europejskiej omówili sytuację bezpieczeństwa na granicach Ukrainy w związku z koncentracją wojsk rosyjskich, a także propozycje Komisji Europejskiej w sprawie jak reagować na dalszą eskalację militarną w przypadku dalszej agresji na Ukrainę.

av