Ukraina przedstawiła w Polsce projekt koncesji na port w Czarnomorsku
Delegacja Ministerstwa Rozwoju zaprezentowała na konferencji inwestycyjnej w Warszawie projekt koncesyjny w porcie w Czarnomorsku.
Poinformowało o tym Ministerstwo Społeczności i Rozwoju Terytorialnego, donosi Ukrinform.
„Skala odbudowy wymaga aktywnego zaangażowania biznesu – zarówno ukraińskiego, jak i międzynarodowego. Port w Czarnomorsku jest żywym przykładem tego, jak międzynarodowy biznes może dołączyć do tworzenia nowej infrastruktury na podstawie przejrzystości, wydajności i wykonalności komercyjnej” – powiedziała pierwsza wiceminister rozwoju społeczności i terytorium Alena Shkrum.
Głównym wydarzeniem konferencji była prezentacja projektu koncesyjnego Czarnomorskiego Terminalu Kontenerowego (CCT). Jest to koncesja długoterminowa na 40 lat, obejmująca dwa terminale: kontenerowy i uniwersalny, o potencjale do 760 tys. ton. TEU i ponad 5 milionów ton ładunków rocznie. Ponadto uczestnikom konferencji przedstawiono szczegółowe warunki konkursu oraz działania podejmowane przez rząd i partnerów w celu zapewnienia przejrzystości i atrakcyjności inwestycyjnej projektu.
Został on przygotowany przy udziale Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i ma już gotową dokumentację przetargową z jasnymi warunkami uczestnictwa, strukturą ryzyka i gwarancjami wsparcia ze strony państwa.
Oczekuje się, że realizacja projektu wzmocni pozycję Ukrainy w globalnej logistyce i wpłynie na integrację gospodarczą z Europą. Stanowi uzupełnienie nowo utworzonego „korytarza ukraińskiego”, który umożliwia dywersyfikację tras przewozu towarów, zwiększenie niezawodności handlu i poprawę efektywności odprawy celnej.
Jak informowaliśmy, EBOR i IFC przygotowały studium wykonalności kolejnego projektu koncesyjnego w porcie w Czarnomorsku. Podczas przygotowywania studium wykonalności szczególną uwagę zwrócono na efektywność budżetową projektu, ocenę społeczną i środowiskową, utrzymanie miejsc pracy i przyciągnięcie nowych inwestycji w rozwój terminalu promowego w porcie.