Ukraina i UE podpisały umowę kredytową do programu Ukraine Facility

Prezes Narodowego Banku Ukrainy Andrij Pysznyj oraz minister finansów Serhij Marczenko podpisali umowę kredytową do programu Ukraine Facility.

O tym poinformowała na Facebooku służba prasowa NBU, podaje Ukrinform.

"Dziś dokument został również podpisany przez partnerów z Komisji Europejskiej. Umowa kredytowa umożliwi Ukrainie pozyskanie w latach 2024-2027 do 27 miliardów euro na wsparcie budżetu państwa z ogólnej kwoty 50 miliardów euro instrumentu UE Ukraine Facility" - czytamy w komunikacie.

Zaznaczono, że środki uzyskane na podstawie tej umowy zapewnią przewidywalne i elastyczne wsparcie dla państwa ukraińskiego, dostosowane do bezprecedensowych wyzwań spowodowanych wojną z Rosją.

NBU wyjaśnił, że wkrótce po wejściu w życie tej umowy Ukraina otrzyma od UE 1,9 miliarda euro bezwarunkowego finansowania.

Narodowy Bank przypomniał, że 14 maja Rada UE zatwierdziła Plan dla Ukraine Facility, opracowany przez Ukrainę wspólnie z europejskimi partnerami, na lata 2024-2027.

Plan ten zawiera listę reform strukturalnych na ten okres, ukierunkowanych nie tylko na odbudowę i rekonstrukcję, ale także na przybliżenie Ukrainy do UE oraz wspieranie procesów integracji europejskiej w kraju.

"Warto również zaznaczyć, że plan nie jest wyczerpującą listą wszystkich krótkoterminowych i średnioterminowych planowanych reform. Jest to tylko część planów rządu" - wyjaśniono w NBU.

Narodowy Bank przypomniał również, że 6 czerwca Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała Umowę Ramową między Ukrainą a UE dotyczącą specjalnych mechanizmów realizacji finansowania UE Ukrainy zgodnie z instrumentem Ukraine Facility.

Umowa ta została podpisana przez strony pod koniec maja i określa zasady współpracy finansowej między UE a Ukrainą, w szczególności dotyczące zarządzania i kontroli nad wykorzystaniem środków w ramach

Ukraine Facility. Instytucja zaznaczyła, że umowa oficjalnie uruchomiła realizację Planu Ukrainy.

"Ukraine Facility będzie obejmować trzy kluczowe komponenty: 1) bezpośrednie wsparcie budżetu państwa (38,27 miliarda euro, z czego 33 miliardy euro w formie kredytów oraz 5,27 miliarda euro w formie grantów); 2) specjalny instrument inwestycyjny do pokrycia ryzyk w sektorach priorytetowych (6,97 miliarda euro); 3) wsparcie techniczne w realizacji reform oraz pokrycie odsetek od kredytów, w tym otrzymanych wcześniej (4,76 miliarda euro)" - poinformowano w NBU.

Instytucja oświadczyła, że transze będą przekazywane raz na kwartał w wyniku realizacji wskaźników Planu dla Ukraine Facility oraz ich pozytywnej oceny przez stronę UE. Ogólnie w tym roku oczekuje się około 16 miliardów euro wsparcia budżetowego w ramach programu.

Jak poinformował Ukrinform, premier Denys Szmyhal stwierdził, że od początku roku Ukraina pozyskała 11,8 miliarda dolarów finansowania zewnętrznego, a w tym miesiącu oczekuje się wpłynięcia 1,9 miliarda euro w ramach programu Ukraine Facility.