Rada UE zatwierdziła dodatkową pomoc makro finansową dla Ukrainy w wysokości 1 mld euro
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji
Rada UE ogłosiła dziś decyzję o przyznaniu Ukrainie dodatkowego miliarda euro pomocy makro finansowej w nagłych wypadkach, która będzie przeznaczona na zaspokojenie priorytetowych potrzeb kraju i odbudowę infrastruktury krytycznej.
Według Ukrinform informacja ta została opublikowana na stronie internetowej Rady Europejskiej.
„Rada UE w trybie pilnym przekazała dziś 1 mld euro dodatkowej pomocy makro finansowej (MFA) Ukrainie. Razem z nadzwyczajną pomocą makro finansową o wartości 1,2 mld EUR wypłaconą na początku roku, całkowite wsparcie makro finansowe Ukrainy od początku wojny osiągnęło obecnie 2,2 mld EUR i oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach wzrośnie dalej.
Ta pomoc finansowa uzupełnia inne wsparcie UE dla Ukrainy w sektorach humanitarnym, celnym i obronnym.
Głównym celem pomocy bieżącej jest zapewnienie zdolności państwa do wypełniania jego funkcji społecznych. Pomoc ta udzielana jest w formie pożyczki długoterminowej na atrakcyjnych warunkach. Będzie ona dostępna przez cały rok i będzie przekazywana w ramach jednego pakietu finansowego, który w międzyczasie może być realizowany w jednej lub kilku transzach.
Ta nowa pomoc finansowa jest częścią nadzwyczajnego międzynarodowego wysiłku darczyńców i międzynarodowych instytucji finansowych na rzecz wsparcia Ukrainy w krytycznej sytuacji.
Płatność z MFA zostanie dokonana natychmiast po uzgodnieniu Memorandum of Understanding z władzami Ukrainy. Dokument ten zapewni przejrzystość wykorzystania i wydatkowania środków oraz system zgłaszania takiego wykorzystania.
W najtrudniejszych warunkach panujących w Ukrainie budżet UE pokryje odsetki finansowe związane z MFA w formie pożyczki w celu zmniejszenia obciążenia systemu fiskalnego Ukrainy.
Jak informowaliśmy, na mocy układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina, który wszedł w życie 1 września 2017 r., UE konsekwentnie wspiera Ukrainę w projektach rozwojowych i kluczowych reformach, w tym reformach administracyjnych i sądowniczych, walce z korupcją itp. W latach 2014-2021 UE udzieliła Ukrainie pomocy makro finansowej w postaci długoterminowych pożyczek o wartości 5 mld euro.
Jak informowaliśmy, 24 lutego prezydent rosji władimir putin ogłosił rozpoczęcie inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Oddziały federacji rosyjskiej ostrzeliwują i niszczą kluczowe obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając zmasowany ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi z użyciem artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych. Siły Zbrojne Ukrainy stawiają zaciekły opór rosyjskim najeźdźcom.
prs