Duda - putinowi nie udało się zasiać niezgody wśród krajów NATO

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Prezydent rosji władimir putin nie był w stanie skłócić państw NATO i wywołać niezgody wśród członków Sojuszu, aby osiągnąć swoje agresywne cele - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda na początku posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym omawiano wyniki szczytu NATO w Madrycie - donosi korespondent Ukrinformu.

Putin spodziewał się, że będzie w stanie pokonać NATO , ale przeliczył się. Uważał, że uda mu się zasiać niezgodę między państwami Sojuszu, że państwa NATO nie będą w stanie wspólnie podejmować ważnych decyzji kształtujących sferę bezpieczeństwa. Podjęto takie decyzje i są one pod wieloma względami bardzo konkretne” – podkreślił Duda .

Jak powiedział, podczas szczytu przyjęto trzy ważne dokumenty:

– „Pierwszym ważnym dokumentem jest nowa koncepcja strategiczna NATO; w tej koncepcji wyraźnie jest widoczna zmiana podejścia do wschodniej flanki i do zagrożenia, o którym my mówiliśmy od dawna, jakim dzisiaj nie tylko potencjalnie, ale już realnie jest Rosja.

– Po drugie przyjęliśmy wspólną deklarację.

– Trzecią rzeczą bardzo istotną jest zgoda na przyjęcie nowych członków. Kto wie, może właśnie ta decyzja z punktu widzenia kiedyś, kiedy będzie historia odwoływała się do wydarzeń, które miały miejsce w przestrzeni dziejów, w związku z istnieniem NATO, pewnie ta decyzja będzie uważana za najbardziej wiekopomną”.

„Teraz granica Sojuszu powiększy się o 1400 km, co nie jest najlepszą wiadomością dla rządu rosyjskiego, który ma ambicje wchłonięcia i zdominowania innych” – stwierdził polski przywódca.

Dodał, że podczas szczytu dyskutowano również o zagrożeniach ze strony Chin, a także o sytuacji z możliwym głodem w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie w związku z kryzysem żywnościowym, który może powstać w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Jak informowaliśmy, 28-30 czerwca w Madrycie odbyło się spotkanie szefów państw i rządów NATO. Podczas szczytu przywódcy NATO uzgodnili nową Koncepcję Strategiczną Sojuszu na najbliższe dziesięć lat, przyjęli nowy kompleksowy pakiet pomocy dla Ukrainy w jej oporze przeciwko rosyjskiej inwazji, a także dali „zielone światło” dla procesu przystąpienia do Sojuszu Finlandii i Szwecji.

Od 24 lutego rosja prowadzi wojnę na pełną skalę z Ukrainą.

av