„Rozejm wielkanocny” udowodnił, że żaden reżim milczenia nie zadziała bez jasnych warunków i monitoringu - Instytut Badań nad Wojną (ISW)
Propozycja Rosji dotycząca nagłego „rozejmu wielkanocnego” podkreśla potrzebę publicznego udostępnienia tekstu każdego zawieszenia broni lub porozumienia pokojowego, formalnego porozumienia uzgodnionego z wyprzedzeniem przez wszystkie strony oraz uwzględnienia solidnych mechanizmów monitorowania.
Jak podaje Ukrinform, wynika to z raportu Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Jak zauważono, prezydent Wołodymyr Zełenski zgłosił to o godz. 20:00. 20 kwietnia czasu lokalnego poinformowano, że wojska rosyjskie na „wszystkich głównych liniach frontu” przeprowadziły ataki lądowe oraz ataki dronów i artylerii na siły ukraińskie, łamiąc tym samym 30-godzinny „rozejm” ogłoszony przez prezydenta Rosji Władimira Putina.
Zełenski oświadczył również 20 kwietnia, że wojska rosyjskie zaatakowały na kierunkach siwierskim, Toreckim i Zaporoskim, a najintensywniejsze działania ofensywne przeprowadziły na kierunku Pokrowskim.
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało 20 kwietnia, że wojska rosyjskie rzekomo „ściśle” przestrzegają „rozejmu”. Agencja oskarżyła stronę ukraińską o przeprowadzanie ataków dronów i artylerii na pozycje rosyjskie i osiedla okupowane przez Rosję od początku „rozejmu”.
Analitycy ISW opublikowali mapę zawierającą dane NASA Fire Information for Resource Management (FIRMS), na której widać anomalie termiczne wykryte przez satelitę wzdłuż linii frontu 20 kwietnia, które mogą wskazywać na działania militarne. Jednocześnie ISW oświadczyło, że nie udało się niezależnie zweryfikować konkretnych doniesień o naruszeniach, pochodzących ze źródeł rosyjskich i ukraińskich.
„Tymczasowe porozumienie w sprawie zakończenia ataków na infrastrukturę cywilną — a zwłaszcza kompleksowe porozumienie w sprawie całkowitego zawieszenia broni — będzie wymagało solidnych mechanizmów monitorowania, warunków publicznych i formalnych oraz jasno określonych ram czasowych. Kreml może nadal wykorzystywać wszelkie niejasności w przyszłych porozumieniach o zawieszeniu broni, aby ukryć odrzucenie przez Rosję amerykańskich i ukraińskich propozycji zawieszenia broni i oskarżyć Ukrainę o naruszenie tych warunków zawieszenia broni” — czytamy w raporcie.
Jak donosi Ukrinform, 19 kwietnia Putin ogłosił zawieszenie broni w wojnie przeciwko Ukrainie na czas Wielkanocy.
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że w niedzielę wojska rosyjskie naruszyły zawieszenie broni ogłoszone przez rosyjskiego przywódcę 2935 razy.