Stabilny pokój na Ukrainie może zagwarantować misja pokojowa NATO – Kaczyński
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji
Misja pokojowa NATO może zagwarantować pokój na Ukrainie na kijowskich warunkach - powiedział lider rządzącej partii „Prawo i Sprawiedliwość” (PiS) Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami miasta Kielce na południu Polski – informuje Ukrinform powołując się na Polskie Radio.
Odpowiadając na pytanie, jakie są warunki zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją, Kaczyński podkreślił, że pod względem militarnym Kijów powinien otrzymać bardzo poważną pomoc w postaci sprzętu artyleryjskiego i wywiadowczego.
„Ukraina potrzebuje broni i są z tym pewne problemy” – zaznaczył lider PiS.
Dotykając militarnych i politycznych aspektów zwycięstwa Ukrainy w wojnie z federacją rosyjską, podkreślił, że jest to związane z wprowadzeniem misji pokojowej NATO na Ukrainie.
„Bez wejścia misji pokojowej wojsk NATO, to się nie obejdzie - jeżeli chcemy, żeby pokój był rzeczywiście zagwarantowany i żeby był na przyzwoitych warunkach dla Ukrainy. Czy to nastąpi? Jeżeli ktoś zna dzieje tych spraw - a ja akurat znam - to wie, że to nie jest wykluczone, ale też nie bardzo prawdopodobne” – stwierdził Kaczyński.
Nie wykluczył, że wojna rosji z Ukrainą potrwa jeszcze długo, albo zostanie zamrożona z ogłoszeniem lub bez rozejmu.
„Chcę podkreślić, że ta misja pokojowa nie jest po to, aby stoczyć bitwę z Rosjanami - chyba żeby została zaatakowana, ale ja nie wierzę, żeby została zaatakowana. Ona jest po to, żeby powiedzieć Rosjanom: "Basta! Skończyło się!" - podkreślił lider PiS.
Jego zdaniem Rosjanie nie mają szans w bezpośredniej konfrontacji z Ukraińcami, gdyż ich stan moralny i psychiczny jest znacznie gorszy.
Jak informowaliśmy, podczas wspólnej wizyty premierów Polski, Czech i Słowacji w Kijowie 15 marca ówczesny wicepremier RP ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński wyraził ideę wprowadzenia misji pokojowej NATO na Ukrainę. Następnie kilkakrotnie stwierdził, że ta opcja powinna być na porządku dziennym. Propozycja Kaczyńskiego nie znalazła jeszcze poparcia wśród państw NATO.
Pod koniec czerwca Kaczyński zrezygnował ze stanowiska wicepremiera ds. bezpieczeństwa, które piastował od października 2020 roku. Ze względu na aktywną rolę Kaczyńskiego w Polsce uchwalona została ustawa „O ochronie Ojczyzny”, która w szczególności przewiduje podwojenie liczebności Sił Zbrojnych RP do 300 tys. oraz wydatki na zdolności obronne do 3% PKB w 2023 roku.
Od 24 lutego rosja prowadzi wojnę na pełną skalę z Ukrainą.
av