Sankcje powinny dotyczyć wszystkich sfer życia gospodarczego Rosji – Morawiecki
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji
Komisja Europejska w sprawie sankcji wobec Rosji powinna skupić się na konfiskacie rosyjskiego mienia za granicą. Sankcje ekonomiczne powinny dotyczyć wszystkich sfer życia w Rosji – powiedział szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Czech Petrem Fialą po czesko-polskich konsultacjach międzyrządowych w Pradze, donosi korespondent Ukrinformu.
Zdaniem polskiego premiera, w kwestii sankcji wobec Rosji Polska podkreśla konieczność konfiskaty zamrożonego mienia rosyjskich oligarchów i Rosji.
„Staramy się przekonać Komisję Europejską do działania w tym kierunku” – powiedział.
Zaznaczył też, że sankcje powinny być bolesne dla sektorów rosyjskiej gospodarki.
„Ważne jest, aby nasze wspólne działania dotyczyły wszystkich tych dziedzin życia gospodarczego w Rosji, na które faktycznie mogą mieć wpływ nasze sankcje. Jest jeszcze wiele takich obszarów i musimy się na nich skoncentrować” - podkreślił Morawiecki.
Z kolei Fiala podkreślił konieczność dalszego wywierania presji na Rosję. Według niego, konkretne sankcje wobec Rosji są wynikiem nacisków ze strony krajów Europy Środkowej, w tym Polski i Czech.
„Głos Europy Środkowej jest coraz poważniej traktowany na posiedzeniach Rady Europejskiej. Wiemy czego chcemy, opieramy się na bardzo konkretnych wartościach i mamy wspólne argumenty. Dlatego nadal będziemy działać w tym kierunku” – podkreśliła Fiala.
Podczas konferencji prasowej premierzy Czech i Polski podkreślili konieczność udzielenia maksymalnej pomocy Ukrainie w zwalczaniu rosyjskiego agresora.
„Dla obu naszych krajów jedynym rozwiązaniem jest zwycięstwo Ukrainy i zachowanie jej niepodległości” – powiedział Fiala.
Dodał, że oba kraje przekonają europejskich partnerów do poparcia Ukrainy.
Morawiecki zaznaczył, że Polska jest w bliskim kontakcie ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i sojusznikami w Europie Zachodniej, których działania „zwiększają szanse Ukrainy, bo Ukraina musi wygrać tę wojnę”.
W wyniku polsko-czeskich negocjacji między Warszawą a Pragą podpisano umowy o współpracy infrastrukturalnej w kontekście rozwoju połączeń transportowych między obydwoma krajami. Ponadto kraje zgodziły się na ściślejszą współpracę w sferze wojskowej, w szczególności przy wspólnych zakupach broni od krajów trzecich.
av