Polska i Portugalia zaproponują pakiet rozwiązań dla zbliżenia Ukrainy z UE – Morawiecki
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji
Pomoc Ukrainie to realizacja marzenia o zjednoczonej Europie - od Lizbony po Kijów; Polska i Portugalia planują przedstawić pakiet rozwiązań, które będą atrakcyjne dla Ukrainy i przybliżą członkostwo Ukrainy w UE - powiedział szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki w Warszawie na wspólnej konferencji prasowej z premierem Portugalii Antonio Costą, donosi korespondent Ukrinform.
„Musimy również wzmacniać Ukrainę w aspekcie militarnym, gospodarczym i humanitarnym. Pomagając Ukrainie, realizujemy nasze wspólne marzenie o zjednoczonym kontynencie – od Lizbony po Kijów” – powiedział Morawiecki.
Zaznaczył, że kwestia szybkiego przystąpienia Ukrainy do UE została omówiona na spotkaniu z jego portugalskim odpowiednikiem.
„Jeśli niektóre kraje Unii będą gwałtownie protestowały, to chcemy wypracować razem z Portugalią odpowiedni pakiet, który będzie atrakcyjny dla Ukrainy i pokaże, że miejsce Ukrainy jest w UE" - powiedział polski premier.
Według niego zniszczony Mariupol jest dziś „symbolem ukraińskiego i europejskiego heroizmu, walki o wolność i niepodległość, o pokój i bezpieczeństwo”.
„Naszym obowiązkiem jest dać Ukrainie nadzieję na odbudowę kraju po jak najszybciej zakończonej wojnie. I my razem z Antonio tę nadzieję Ukrainie na pewno zanosimy. Będziemy starali się jak najszybciej doprowadzić do tego, aby droga Ukrainy do Unii Europejskiej była drogą spójną, jasną, pełną konkretów i nad tym razem pracujemy” – podkreślił Morawiecki.
Według niego Rosja chciała podważyć zaufanie Ukrainy do Europy.
„Wtedy to po prostu dotarło do nas. Wiemy, że Ukraina jest po stronie wolności, a „rosyjski pokój”, rosyjska propaganda i fałszywe wiadomości to droga donikąd. Putin chciał odizolować Ukrainę, ale my odizolujemy Rosję od reszty Europy ekonomicznie, biorąc pod uwagę jej przestępczą politykę na Ukrainie – powiedział szef polskiego rządu.
Morawiecki zauważył, że nie może być powrotu do stosunków z Rosją, które istniały przed 24 lutego. Według niego kraje UE muszą zrezygnować z energii z Rosji, konieczne jest szybkie nałożenie embarga na energię z Rosji.
Jak informowaliśmy, 24 lutego rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, przeprowadzając zmasowane ostrzały i bombardowania ukraińskich miast i wsi.
Kraje UE pracują obecnie nad szóstym pakietem sankcji wobec Rosji, który obejmie stopniowe nakładanie embarga na dostawy rosyjskiej ropy do UE.
av