W Kancelarii Prezydenta omówiono dalszą współpracę z polską delegacją

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Andrij Sybiha przeprowadził konsultacje z polską delegacją w sprawie współpracy w sferze bezpieczeństwa, kwestii wsparcia ekonomicznego Ukrainy oraz budowy nowych szlaków logistycznych.

W skład polskiej delegacji weszli Sekretarz Stanu, Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki - informuje Ukrinform powołując się na serwis prasowy Kancelarii.

Sybiha podziękował polskiemu rządowi za wszechstronne wsparcie Ukrainy od pierwszych minut inwazji rosyjskiej na pełną skalę.

Według KP, rozmówcy zgodzili się, że dzisiejsze wzajemne wsparcie Kijowa i Warszawy oraz solidarność ludności polskiej z Ukraińcami stwarza niepowtarzalną szansę na nowy etap w stosunkach dwustronnych, przezwyciężenie historycznych barier i dokonanie znaczącego postępu we wszystkich kwestiach dotyczących dwustronnego porządku dziennego.

„Dzisiaj tworzymy nową historię stosunków dwustronnych. Historię, która powinna opierać się na pełnym pojednaniu naszych narodów” – powiedział zastępca szefa KP.

Odnotowano, że strony dyskutowały na temat dalszego przyciągania przez Polskę wsparcia bezpieczeństwa dla Ukrainy w celu skutecznego przeciwdziałania rosyjskiej agresji.

Uczestnicy konsultacji zgodzili się, że dziś Ukraina ochrania przed rosyjską agresją nie tylko swoje państwo, ale także inne kraje europejskie, ich wartości i wolność.

Podczas spotkania dużą uwagę zwrócono na wsparcie gospodarcze Ukrainy w kontekście trwającej rosyjskiej blokady ukraińskich portów, w tym poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie infrastruktury, logistyki i kontroli celnej.

Strony doceniły aktywny dialog na szczeblu odpowiednich ministerstw Ukrainy i Polski w zakresie poruszania kwestii związanych z koniecznością budowy nowych tras logistycznych, przyspieszenia procedur odprawy ładunków oraz zwiększenia przepustowości na granicy ukraińsko-polskiej.

Wiceszef KP podziękował stronie polskiej za aktywne wspieranie przez Polskę członkostwa Ukrainy w UE.

Jednocześnie Ukraina zaprosiła Polskę do aktywnego udziału w odbudowie miejscowości i infrastruktury.

Strony omówiły także harmonogram kontaktów politycznych między przywódcami obu krajów w najbliższej przyszłości.

24 lutego rosja rozpoczęła na pełną skalę inwazję na Ukrainę. Jej wojska ostrzeliwują i niszczą kluczowe obiekty infrastrukturalne, prowadząc zmasowany ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, granatów rakietowych, bomb lotniczych i pocisków balistycznych.

av