UE przeznaczy kolejne 500 mln euro na pomoc wojskową dla Ukrainy - Borrell

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Unia Europejska przeznaczy kolejne 500 mln euro Ukrainie na skorzystanie z jej prawa do samoobrony.

Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell powiedział to przed rozpoczęciem spotkania ministrów spraw zagranicznych G7 w niemieckim mieście Weissenhaus, donosi Ukrinform, powołując się na portal UE.

„To siódme spotkanie G7 od początku wojny na Ukrainie. Jestem pewien, że wyjdziemy z potężnym przesłaniem. Podejście jest oczywiste - więcej tego samego. Oznacza to większe wsparcie dla Ukrainy, w tym wsparcie militarne. Ogłoszę, że my, jako Unia Europejska, przekażemy nową transzę, kolejne 500 milionów euro, aby wesprzeć Ukrainę militarnie. Tym samym pomoc wyniesie łącznie 2 miliardy euro” – powiedział Borrell.

Wyjaśnił, że te dodatkowe 500 milionów euro zostanie przeznaczone na zakup ciężkiej broni, w tym pojazdów opancerzonych, czołgów, ciężkiej artylerii i amunicji oraz wszystkich innych rzeczy potrzebnych w wojnie. Jednocześnie kwota ta, zdaniem wysokiego przedstawiciela UE, nie wystarczy na dostawę samolotów bojowych.

Borrell wyraził przekonanie, że ministrowie G7 nadadzą dziś nowy impuls wojskowemu wsparciu Ukrainy, zwiększeniu presji na rosję poprzez zastosowanie sankcji gospodarczych i dalszemu wzmocnieniu jej międzynarodowej izolacji. Ministrowie zwrócą szczególną uwagę na walkę z rosyjską dezinformacją, m.in. o przyczynach tej wojny, jej wpływie na bezpieczeństwo energetyczne i ceny żywności na świecie.

„Zaprezentowany zostanie jednolity front na rzecz Ukrainy. Jestem przekonany, że to będzie wynik tego spotkania – dodał wysoki przedstawiciel UE.

Jak informowaliśmy, 24 lutego rosyjski prezydent putin zapowiedział inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych.

Unia Europejska od początku wojny solidaryzowała się z Ukrainą i zaczęła udzielać jej pomocy politycznej, gospodarczej, finansowej, humanitarnej i wojskowej. Wprowadziła pięć bolesnych dla rosyjskiej gospodarki zestawów sankcji sektorowych i indywidualnych oraz rozważa szósty zestaw sankcji, które mogłyby dotyczyć rosyjskich dostaw surowców energetycznych.

prs