Szefowie parlamentów Czech i Polski odwiedzili wyzwolone miasta w obwodzie kijowskim

zdjęcie

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefańczuk wraz z Marszałkiem Sejmu Republiki Czeskiej Milošem Vystrčil i Marszałkiem Senatu RP Tomaszem Grodzkim odwiedził wyzwolone od rosyjskich zaborców w obwodzie kijowskim Buczę, Borodiankę i Irpiń - poinformował Ukrinform, powołując się na służbę prasową Rady Najwyższej.

Stefańczuk podziękował Vystrčil i Grodzkiemu, którzy jako pierwsi parlamentarzyści europejscy odpowiedzieli na jego propozycję odwiedzenia Ukrainy, by na własne oczy zobaczyć konsekwencje okrucieństw wojsk rosyjskich.

„To pierwsi spikerzy, którzy zgodzili się na moją propozycję wyjazdu na Ukrainę i zobaczenia na własne oczy, co sobą przedstawia Rosja, co może być konsekwencją milczenia. Bardzo dziękuję Polsce i Czechom – naszym braciom, którzy nigdy nie milczeli. Oni zawsze jako pierwsi mówili o potrzebie stawiania oporu Rosji. Mają okazję zobaczyć na własne oczy ludobójstwo narodu ukraińskiego, wszystkie możliwe i niemożliwe zbrodnie wojenne. Wszystko to jest udokumentowane, utrwalone" - powiedział marszałek ukraińskiego parlamentu.

Ponadto powiedział, że spikerzy Gruzji, Rumunii i Szwajcarii wyrazili już gotowość wizyty na Ukrainie. Stefańczuk zauważył, że wizyta europejskich kolegów świadczy nie tylko o ich wsparciu dla Ukrainy, ale także o odwadze i oddaniu ideałom dobra.

„W moim głębokim przekonaniu najskuteczniejsza komunikacja to komunikacja między narodami. A komunikacja między narodami jest możliwa dzięki komunikacji z organami reprezentującymi narody – z parlamentami… Parlamenty Polski i Czech to te, które stoją na czele poparcia dla Ukrainy. W imieniu ukraińskiego parlamentu chciałbym podziękować wam, waszym parlamentom, za podjęte decyzje, przekazaną broń, pomoc finansową, surowe sankcje i oczywiście za wsparcie Ukrainy na drodze do integracji europejskiej” - dodał Stefańczuk.

Marszałek czeskiego parlamentu Milos Vystrčil wyraził gotowość powiedzenia prawdy o straszliwych wydarzeniach tym, którzy wciąż mają wątpliwości co do zbrodni Rosji na Ukrainie.

„Uważamy Ukrainę za państwo niepodległe i demokratyczne. Nawet w takich okolicznościach ukraiński parlament działa, działa państwo ukraińskie. I chcemy powiedzieć, że bardzo szanujemy waszą odwagę, waszą chęć życia w niepodległym państwie. W Czechach i jestem pewien, że w Polsce, rozumiemy, że walczycie nie tylko o własną niezależność, o własną demokrację, ale także o naszą. Walczycie tutaj o europejskie wartości, które przyniosły dobrobyt Europie" - powiedział Vystrčil.

Marszałek Grodzki podkreślił jednocześnie, że nie ma uzasadnienia dla brutalnej agresji Rosji na wolne i niepodległe państwo tylko dlatego, że dąży ono do przyłączenia się do rodziny europejskich, wolnych państw.

„Ta wojna musi się jak najszybciej zakończyć… Ukrainę trzeba jak najszybciej odbudować, a wszystkich przestępców należy odpowiednio ukarać. Głęboko wierzę, że wolny świat, dzięki takiej krwi i ofiarom narodu ukraińskiego, będzie w stanie pokonać cywilizację śmierci” – powiedział.

Jak donosi Ukrinform, Irpin, Bucza, Hostomel i cały region Kijowski zostały wyzwolone od rosyjskich najeźdźców 2 kwietnia . W wyzwolonych miastach i wsiach odnotowano masowe zabójstwa rosyjskich cywilów przez Rosjan.

av