Przewodnicząca Komisji Europejskiej - Chcemy widzieć Ukrainę w UE

Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Unia Europejska chce widzieć w swoim składzie Ukrainę, a to nastąpi z czasem - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla Euronews, donosi Ukrinform.

„Ukraina jest zaangażowana w niektóre procesy europejskie, takie jak integracja rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem UE. Bardzo ściśle współpracujemy, na przykład w energetyce i innych obszarach. Z czasem Ukraina musi przystąpić do UE, ten kraj jest jednym z nas i chcemy go widzieć w europejskiej rodzinie” – powiedziała von der Leyen, zapytana, czy Ukrainie należy przyznać status kandydata do UE.

Podkreśliła też, że Unia Europejska jest niezwykle solidarna z Ukrainą.

„Jeśli spojrzeć na uchodźców, którzy są przyjmowani w Unii Europejskiej, wsparcie finansowe, a teraz dostawy sprzętu wojskowego, wszystko to pokazuje głęboką solidarność z Ukrainą. Podzielają nasze wartości. Bronią naszych zasad. Ukraińcy chcą żyć w pokoju. Dlatego zasługują na naszą pełną solidarność i ją mają” – powiedziała.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zwróciła uwagę, że Unia Europejska nałożyła na Rosję szereg surowych sankcji w sferze finansowej i gospodarczej, a także postanowiła dostarczyć Ukrainie sprzęt wojskowy oraz zakazać rosyjskich kanałów propagandowych Russia Today i Sputnik.

Ponadto UE rozszerza również sankcje wobec Białorusi – dodała.

Jak poinformował Ukrinform, wcześniejszy prezydent Polski Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Ukrainy i Litwy powiedział, że Ukraina zasługuje na status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej, a Polska i Litwa zrobią wszystko, co możliwe.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Unia Europejska zamyka przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów, w tym prywatnych.

24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin wypowiedział wojnę Ukrainie i rozpoczął inwazję na dużą skalę. Czwartego dnia wojska rosyjskie ostrzelały i zniszczyły kluczowe obiekty infrastruktury, a pociski uderzyły w budynki mieszkalne.

Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Ukraina oficjalnie złożyła pozew przeciwko Federacji Rosyjskiej w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze.

av