
Partnerzy europejscy zebrali prawie 10 milionów euro na wsparcie zielonej odbudowy Ukrainy
Jak podaje Ukrinform, poinformowała o tym na Facebooku minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Switłana Hrynczuk.
„Około 10 milionów euro zostało zebrane przez europejskich partnerów na rzecz Międzynarodowej Platformy Działań na rzecz Zielonej Odbudowy Ukrainy. Wśród nich są Włochy, Francja, Finlandia, Japonia i Czechy. W zeszłym roku Niemcy przekazały 5 milionów euro” – zauważyła Hrynczuk.
Podczas Pierwszego Forum Interesariuszy platformy, które odbyło się w Kijowie, uczestnicy dyskutowali na temat zrównoważonej odbudowy Ukrainy, dostępnych projektów i zasobów, a także potrzeb w zakresie wsparcia.
Forum zgromadziło ponad 800 uczestników, w tym partnerów międzynarodowych, m.in. przedstawicieli Niemiec, które są jednym ze współprzewodniczących grupy roboczej ds. punktu 8 Prezydenckiej Formuły Pokoju „Bezpieczeństwo środowiskowe”.
Minister przypomniał, że platforma zostanie uruchomiona w Berlinie w czerwcu 2024 r., a o jej osiągnięciach będzie można porozmawiać w lipcu br. podczas konferencji URC2025 w Rzymie. Jak zauważyła Hrynczuk, wojna wyrządziła już szkody w środowisku Ukrainy o wartości ponad 85 miliardów euro, dlatego ważne jest, aby opracować strategię odbudowy, która uwzględni konsekwencje dla środowiska.
Jej zdaniem ważne jest, aby proces odbudowy był zgodny z priorytetami globalnego ładu klimatycznego.
Włochy, zdaniem ministra, aktywnie pracują nad wdrażaniem zielonych technologii.
Ambasador Włoch na Ukrainie Carlo Formosa podkreślił, że Rzym nadal będzie zapewniał ekspercką pomoc w zakresie zielonej architektury i gospodarki o obiegu zamkniętym, dlatego też wśród kluczowych tematów kolejnego URC2025 w Rzymie znajdą się kwestie inwestycji w zieloną odbudowę Ukrainy.
„Finlandia jest również współprzewodniczącym grupy roboczej ds. bezpieczeństwa środowiskowego w ramach Pokojowej Formuły prezydenta Wołodymyra Zełenskiego”. Ponadto, wspólnie z naszymi partnerami realizujemy już szereg wspólnych projektów w zakresie monitoringu środowiska. Wsparcie Finlandii dla Ukrainy pozostaje stabilne. „Partnerzy zapewnili, że Finlandia, jako kraj przewodniczący OBWE, poprze kwestię ukraińską w porządku obrad” – zauważyła ministra.
Partnerzy z Belgii wierzą, że trudna sytuacja, w jakiej znajduje się nasz kraj, może stać się impulsem do stworzenia nowej. Dlatego koledzy są gotowi udzielić Ukrainie niezbędnej pomocy w tym procesie.
Jak zauważyła Margot Wallström, współprzewodnicząca Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Środowiskowych Skutków Wojny, Ukraina ma niepowtarzalną okazję, by przejść na zieloną gospodarkę o zerowej emisji. Przy odpowiednim wsparciu Kijów może stać się liderem w dziedzinie zielonych technologii, zmodernizować swój przemysł i być konkurencyjnym na rynkach europejskich i światowych.
Hrynczuk poinformował również, że wiele projektów z zakresu zielonego ożywienia gospodarczego jest już wdrażanych za pośrednictwem organizacji ONZ. Stały Koordynator ONZ na Ukrainie Matthias Schmale podkreślił, że zielone ożywienie gospodarcze powinno być wielosektorowym procesem, zintegrowanym ze wszystkimi aspektami odbudowy.
Jego zdaniem wojna obnażyła słabości, a odbudowa powinna zapewnić Ukraińcom zielone miejsca pracy i możliwości zrównoważonej odbudowy infrastruktury. ONZ uważa również Fundusz Odbudowy Społeczności za ważne narzędzie przyciągania inwestycji.
Hrynczuk wyraziła wdzięczność międzynarodowym partnerom za możliwość wspólnej pracy nad zielonymi rozwiązaniami na rzecz odbudowy Ukrainy. Minister podsumował, że kluczem do zrównoważonej przyszłości naszego kraju jest wspólna wizja bezpieczeństwa środowiskowego i zielonego finansowania.
Jak informowano, na Ukrainie zaprezentowano program GCIP Ukraina 2.0, który wspiera innowacyjność w dziedzinie czystych technologii i przedsiębiorczość na rzecz rozwiązywania problemów klimatycznych i zrównoważonego rozwoju.