Szulak: Zgodnie z programem Ukraine Facility tworzony jest fundusz inwestycyjny o wartości 16 miliardów euro – dla przedsiębiorstw i społeczności
O tym poinformowała na spotkaniu z Konfederacją Budowniczych Ukrainy Ołena Szulak, przewodnicząca Komisji Rady Najwyższej ds. Organizacji Władzy Państwowej, Samorządu Lokalnego, Rozwoju Regionalnego i Urbanistyki, informuje Ukrinform.
Według niej chodzi o utworzenie na Ukrainie funduszu inwestycyjnego o wartości 16 miliardów euro do 2027 roku. Jego uruchomienie planowane jest w ramach drugiego komponentu programu Ukraine Facility, w ramach którego Ukraina otrzyma z UE 50 miliardów euro. Międzynarodowe i europejskie instytucje finansowe, takie jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny, Bank Rozwoju Rady Europy i Bank Światowy, wniosą wkład w finansowanie tego funduszu.
„Będzie mógł stać się znaczącym wsparciem rozwoju biznesu, w szczególności takiego, który widzi się w rozwoju sektora budowlanego. Poczekamy, jak będzie działać ten fundusz, aby pomógł także branży budowlanej” – powiedział Szulak.
Zaznaczyła, że w związku z wojną branża budowlana, podobnie jak cały kraj, stanęła przed ogromną liczbą wyzwań. Wojna praktycznie zahamowała nowe budownictwo i niedobór siły roboczej na początku jego aktywnej fazy. Część męskiej kadry większości firm budowlanych trafiła w szeregi Sił Zbrojnych. W wyniku wojny logistyczne łańcuchy dostaw materiałów budowlanych zostały zawieszone, a brak oszczędności i odpływ obywateli za granicę spowodował spadek popytu na mieszkania.
Jednocześnie Szulak podkreślił, że dla ukraińskich firm działających w branży budowlanej odbudowa kraju może być także szansą na ożywienie biznesu, gdyż do odtworzenia zniszczonych obiektów na Ukrainie potrzebne będą materiały i sprzęt budowlany w ilości ponad 62,8 miliarda dolarów.
Jak podkreśliła, według najnowszych badań mamy nadwyżki w niektórych kategoriach wyrobów budowlanych, które są niezbędne do odbudowy. Przykładowo w kategorii produkty malarskie i lakiernicze, cegły, gazobeton, euroruberoid, asfaltobeton, piasek, płytki ceramiczne, tynki, tłuczeń kamienny, rury walcowane, ceramika sanitarna, żelbet monolityczny, blacha walcowana. Jednocześnie mamy tylko 56% betonu potrzebnego do odbudowy, 70% niezbędnego wydobycia, 77% profili PCV, 86% cementu i ogólnie zero procent szkła. Oznacza to, że w tych niezwykle ważnych kategoriach produktów nie ma wystarczającej liczby produktów. Dlatego może być szansą na reanimację firmy, która chce albo podjąć pracę, albo wznowić pracę w tych kategoriach.
Jednak pomimo optymistycznej oceny zdolności Ukrainy do produkcji materiałów budowlanych niezbędnych do odbudowy, nadal istnieją istotne wyzwania, które sektor musi pokonać, aby móc działać na pełnych obrotach – zauważył poseł Ludowy.
„W warunkach wojennych przedsiębiorstwa nie są w stanie samodzielnie sprostać tym wyzwaniom. Dlatego rząd, kraje-darczyńcy i międzynarodowe organizacje finansowe mogą odegrać ważną rolę wspierającą. Jeśli wykażą pewność, że ukraiński sektor materiałów budowlanych jest w stanie sprostać potrzebom ożywienia gospodarczego kraju, może to zwiększyć zaufanie inwestorów i potencjał bankowy przedsiębiorstw w tym sektorze” – powiedział Szulak.
Jej zdaniem jednym z instrumentów takiej pomocy mógłby być fundusz inwestycyjny utworzony w ramach programu Ukraine Failility. Aby biznes tej czy innej społeczności miał szansę dołączyć do tego funduszu inwestycyjnego, każda społeczność musi przede wszystkim stworzyć warunki dla przedsiębiorców i rozwoju biznesu na swoim terytorium. Jest to swego rodzaju zadanie domowe do odrobienia przez społeczność. Biznesem działającym na jego terytorium są podatki, a co za tym idzie – jego rozwój – podsumował Shulyak.
Jak podawał Ukrinform, premier Denys Szmyhal powiedział, że dzięki porozumieniu z Unią Europejską w ramach Instrumentu Finansowego dla Ukrainy, które zostało ratyfikowane przez Radę Najwyższą, Ukraina otrzyma już w tym roku 16 miliardów euro.