Drugie spotkanie grupy roboczej Ukrainy i Polski ds. historycznych zaplanowano na koniec stycznia

Drugie spotkanie grupy roboczej Ukrainy i Polski ds. historycznych zaplanowano na koniec stycznia

Ukrinform
Drugie spotkanie Grupy Roboczej do Spraw Historycznych utworzonej przez Ministrów Kultury Ukrainy i Polski, które ma rozstrzygnąć kwestie związane z prawem do godnego pochówku ofiar wojen i represji w stosunkach polsko-ukraińskich, zaplanowano na koniec stycznia 2025 r.

Jak podaje Ukrinform, poinformowało o tym Ministerstwo Kultury i Komunikacji Strategicznej Ukrainy.

Zdaniem Ministra Kultury i Komunikacji Strategicznej Ukrainy Mykoły Toczyckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanny Wróblewskiej początek prac Grupy Roboczej jest sukcesem dialogu, który do tej pory opierał się na otwartości.

Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej odbyło się we Lwowie w grudniu 2024 r. Strony wymieniły informacje na temat miejsc, które w opinii każdej ze stron wymagają priorytetowych prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych oraz dodatkowej uwagi.

„Zależało nam na tym, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, w szczególności bliskich osób, które stały się ofiarami wojen i represji. Spektrum zagadnień, które były przedmiotem dyskusji, obejmowało różne okresy historyczne i lokalizacje w obu krajach” – podają departamenty.

Na chwilę obecną strony analizują sporządzoną listę, a także sprawdzają stan realizacji złożonych wcześniej wniosków o przeprowadzenie prac poszukiwawczych i wydanie zezwoleń na ekshumację. Przeglądowi poddawane są także obowiązujące normy prawne pod kątem ich ewentualnej nowelizacji, co mogłoby ułatwić procedury administracyjne.

Strona ukraińska podjęła już pierwszą pozytywną decyzję w sprawie udzielenia zgody na prace ekshumacyjne. Strona polska rozważa także propozycje ukraińskie.

Drugie spotkanie Grupy Roboczej zaplanowano na koniec stycznia 2025 roku we Lwowie.

Ministrowie Kultury Ukrainy i Polski wyrazili przekonanie, że dalsza praca grupy i jej wyniki wykażą gotowość obu stron do uczczenia pamięci poległych i zmarłych – Polaków na Ukrainie i Ukraińców w Polsce. Prace te będą prowadzone w duchu wzajemnego szacunku, otwartości na dialog i inne wartości wspólne obu narodom.

Osoby, organizacje, instytucje i instytucje zaangażowane w wymienione procesy są na bieżąco informowane o stanie realizacji poszczególnych etapów prac uzgodnionych przez Grupę Roboczą do Spraw Historycznych. Komunikacja ze społeczeństwem będzie dotyczyć wyników prac i ich zakończonych etapów.

Jak podał Ukrinform, 14 stycznia Ukraina wyraziła zgodę stronie polskiej na przeprowadzenie w kwietniu prac ekshumacyjnych polskich ofiar tragedii wołyńskiej , które zginęły w 1945 roku.

Prace ekshumacyjne po stronie polskiej przeprowadzą specjaliści fundacji „Wolność i Demokracja”, którzy w wyniku poszukiwań dwa lata temu odkryli szczątki osób zamordowanych w Puźnikach w obwodzie tarnopolskim.

Foto: MKSK


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2025 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-