Ukraina zaapelowała do Polski o uzyskanie siedziby Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu – Sybiha
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha w ekskluzywnym komentarzu powiedział korespondentowi Ukrinformu o gotowości przyjęcia tego budynku i umieszczenia w nim instytucji konsularnej Ukrainy.
„Ukraina jest zainteresowana wykorzystaniem pomieszczeń byłego Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu. Jestem wdzięczny mojemu polskiemu koledze za tę sugestię. Wysłaliśmy już do strony polskiej oficjalną notę z odpowiednim wnioskiem i czekamy na konkretne szczegóły. W województwie wielkopolskim jest wielu obywateli Ukrainy, dlatego rozważamy Poznań jako jedną z możliwych lokalizacji obecności konsularnej w Polsce” – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.
Niedawno podczas spotkania z mieszkańcami Rokietnicy w województwie wielkopolskim szef polskiego MSZ Radosław Sikorski powiedział: jeśli Ukraina wystąpi z wnioskiem o udostępnienie opuszczonej po Rosjanach nieruchomości o otwarcie w tym mieście własnego urzędu konsularnego, wówczas Warszawa potraktuje ją z „największą sympatią”. Zaznaczył, że umowa najmu tej nieruchomości wygasa z końcem listopada. Do tego czasu Rosjanie będą musieli go całkowicie opuścić. Według niego dzisiejsza sieć konsulatów Ukrainy, biorąc pod uwagę bezprecedensowy wzrost liczby obywateli Ukrainy w Polsce, nie odpowiada potrzebom konsularnym.
Jak podaje Ukrinform, rosyjscy dyplomaci z Konsulatu Generalnego w Poznaniu, w związku z decyzją Ministra Spraw Zagranicznych RP, muszą opuścić Polskę do 30 listopada. Polska wycofała zgodę na funkcjonowanie Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu w związku z jego udziałem w przygotowaniu sabotażu zarówno w Polsce, jak i w krajach europejskich. Rosyjski personel Konsulatu Generalnego w Poznaniu został uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za niepożądany. Strona rosyjska zapewniła, że odpowie na posunięcie Warszawy, ale żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte.
W Polsce działa dziś pięć państwowych instytucji konsularnych Ukrainy: konsulaty generalne w Lublinie, Krakowie i Wrocławiu, konsulat w Gdańsku oraz wydział konsularny w Warszawie. Ponadto Ukraina ma w Polsce dziewięć konsulatów honorowych.
W Polsce może mieszkać dziś około trzech milionów obywateli Ukrainy, z czego prawie milion przybyło po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.