Prawie 80% Ukraińców pracuje lub szuka pracy w Polsce
Tak wynika z badania Narodowego Banku Polskiego, podaje Ukrinform, powołując się na Platformę Migracyjną EWL.
Jak wskazano w badaniu, praca jest głównym źródłem dochodów Ukraińców w Polsce, a także czynnikiem wpływającym na ich długotrwały pobyt w Polsce. Około połowa respondentów (zarówno przedwojennych migrantów, jak i uchodźców wojennych) twierdzi, że jest to szansa na utrzymanie siebie i swoich rodzin. Kolejnym powodem pozostania w Polsce jest możliwość znalezienia pracy, która przyniesie satysfakcję.
Poziom zatrudnienia Ukraińców w Polsce rośnie dzięki zatrudnianiu uchodźców, którzy przybyli do kraju po 2022 roku. Z drugiej strony bezrobocie wśród uchodźców jest generalnie wyższe niż w polskiej gospodarce. Z badania wynika także, że 19% migrantów wojennych jest bezrobotnych, gdyż „duża część uchodźczyń opiekujących się dziećmi poszukuje pracy w niepełnym wymiarze godzin, co stanowi problem, biorąc pod uwagę niski poziom wykorzystania umów o pracę w niepełnym wymiarze godzin w polskiej gospodarce".
„Polska jest krajem, w którym wskaźnik zatrudnienia ukraińskich uchodźców jest wyższy w porównaniu do innych krajów europejskich. I choć polscy pracodawcy w dalszym ciągu odczuwają braki kadrowe na wakaty, które wcześniej obsadzali Ukraińcy, wkład uchodźców w rozwój polskiej gospodarki w zeszłym roku wyniósł około 1% PKB” – mówi Mariana Semeniuk, dyrektor ds. rekrutacja na Platformę Migracyjną EWL.
Nie zwiększa się odsetka obywateli Ukrainy deklarujących chęć osiedlenia się w Polsce na pobyt stały: taką chęć wyraża 50% przedwojennych migrantów i 20% uchodźców. Z kolei z badania Narodowego Banku Polskiego wynika, że coraz więcej obywateli Ukrainy nie zdecydowało jeszcze o swoich planach na przyszłość. W porównaniu do poprzednich badań wzrósł odsetek odpowiedzi „trudno powiedzieć” dotyczących planów życiowych w Polsce – zarówno wśród przedwojennych migrantów (z 36% do 39% w 2023 r.), jak i wśród uchodźców (z 48% do 56% w 2023 r.).
Sytuacja mieszkaniowa przedwojennych migrantów i uchodźców stopniowo się poprawia, co świadczy o integracji uchodźców. Nieco ponad 70% migrantów z obu grup wynajmuje mieszkania. Z drugiej strony wśród przedwojennych imigrantów odsetek Ukraińców posiadających własne mieszkanie jest znacznie wyższy.
Ponad 90% ukraińskich dzieci uczy się w polskim systemie edukacji. Według rodziców największymi trudnościami, jakie napotykają dzieci podczas pobytu w Polsce, są: brak znajomości języka polskiego (36% odpowiedzi), brak przyjaciół (33% odpowiedzi) oraz pogorszenie poziomu życia w porównaniu do sytuacji przed wybuchem wojny (29% odpowiedzi).
Migranci nadal wspierają swoich bliskich na Ukrainie. W szczególności 40% przekazuje środki, a 49% zapewnia pomoc finansową, przede wszystkim członkom rodziny. I ta tendencja rośnie.
W strukturze płci Ukraińców w Polsce dominują kobiety – około 67%. Połowa respondentów to osoby w wieku 27-44 lata, 47% migrantów to osoby dobrze wykształcone. Imigranci pochodzą ze wszystkich regionów Ukrainy.
Badanie przeprowadzono wśród migrantów z Ukrainy w okresie od mają do lipca 2024 roku.
Dla przypomnienia, w pierwszej połowie 2024 roku obywatele Ukrainy zakładali co dziesiątą firmę w Polsce, a 77% firm zarejestrowanych ostatnio przez cudzoziemców w Polsce było prowadzonych przez Ukraińców.