Polski artysta zaprezentował instalację opowiadającą o wojnie na Ukrainie

Polski artysta zaprezentował instalację opowiadającą o wojnie na Ukrainie

zdjęcie
Ukrinform
Polski artysta Aleksander Janicki zaprezentował w Świrzy instalację będącą częścią projektu TRANS/IT/US w ramach Wrocławskiego Biennale 2023 i opowiadającą światu artystycznymi o wojnie na Ukrainie.

Poinformował o tym korespondent Ukrinformu.

„Moi przyjaciele z Polski, Ukrainy, Włoch i Japonii rozpoczęli kampanię TRANS/IT/US w maju 2023 r. Rozpoczęło się od on -line prezentacji performansu w Świrzy w ramach Międzynarodowego Wrocławskiego Biennale Sztuki Mediów, będącego wiodącym wydarzeniem artystycznym w Europie, obejmującym wystawy w Krakowie i Wenecji. Ta akcja pokazuje współpracę i solidarność, opowiada o dramacie wojny na Ukrainie, zacieraniu granic” – powiedział Janicki.

Zdaniem artysty TRANS/IT/US to działanie wielowymiarowe: na tle wydarzeń artystycznych toczy się także współpraca obywateli Polski ze społecznością uchodźców z Ukrainy, dokumentująca w ten sposób twórczość na polu architektury, sztuki, edukacji, a co najważniejsze, jest to próba oddania tego, co dzieje się w Polsce i na Ukrainie wraz z początkiem wojny na pełną skalę.

Prezentacja projektu na zamku w Świrzy odbyła się w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Architektury i Sztuki „WIEŻA” i składała się z trzech elementów. Pierwszą i główną instalacją był performans Black Satori („Czarne lustro”): na środku sali artysta umieścił odłamki potłuczonego lustra w formie dużego koła, na którym odbijał się napis „DOM” napisany w różnych językach na suficie. Każdy, kto chciał, mógł stać się uczestnikiem akcji artystycznej, przechodząc przez potłuczone lustra.

„Ta instalacja jest poświęcona temu, co dzieje się obecnie na Ukrainie. Dokładnie tak samo jest w Krakowie. To swoista metafora tego, w czym teraz żyjemy: jak świat uosobiony w kręgu, nasz dom, marzenia, życie zostaje zniszczony... Chodząc po gruzach, odczuwamy fizyczny dyskomfort ze strony dźwięku i dotyku, co pokazuje stan emocjonalny każdego, bo to człowiek jest główną częścią tego przedstawienia” – dodał Janicki.

Polski artysta zaprezentował instalację, w której opowiada o wojnie na Ukrainie / Zdjęcie: Ludmiła Hryniuk

Drugą częścią projektu były małe negatywy przedstawiające różne sytuacje życiowe, które umieszczono w korytarzach i pomieszczeniach zamku.

Trzecia instalacja to wystawa zdjęć, które powstały w różnych miastach Ukrainy i Polski, w różnych okresach - nie są one ułożone chronologicznie czy według cech geograficznych, ale są jak wspomnienia osób, które powstają przez przypadek. Jest też zbiór niewysłanych pocztówek formatu A5 ze znaczkiem, będący zbiorem notatek dokumentujących akcję TRANS/IT/US. Każdy ze zwiedzających mógł wybrać pocztówkę według własnego uznania.

Aleksander Janicki to polski grafik, fotograf, scenograf, koncepcyjny projektant multimedialny i performer. Autor licznych instalacji multimedialnych w przestrzeni publicznej. Był autorem akcji artystycznych i wydarzeń teatralnych, zwycięzcą światowych konkursów i wystaw. Założył firmę HiQ, która tworzy spektakle audiowizualne łączące muzykę improwizowaną i sztukę wideo.

Jak podaje Ukrinform, przez trzy dni we Lwowie odbywać się będzie V Międzynarodowy Festiwal Architektury i Sztuki „WIEŻA”. Program obfituje w wykłady, warsztaty i wycieczki od architektów krajowych i zagranicznych.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-