W Polsce odnotowuje się trend migracji ukraińskich uchodźców do Niemiec

W Polsce odnotowuje się trend migracji ukraińskich uchodźców do Niemiec

Ukrinform
Migracja ukraińskich uchodźców z Polski do Niemiec to nowy trend, który skłonił polskie władze do zbadania przyczyn tego zjawiska.

Temat ten był poruszany podczas prezentacji opracowania na temat: „Z Polski do Niemiec. Nowe trendy w migracji ukraińskich uchodźców” w Centrum Mediowym Ukraina – Ukrinform.

„Zauważyliśmy tendencję, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy wielu Ukraińców wyjeżdża z Polski do różnych krajów Europy, w szczególności do Niemiec … Liczba obywateli Ukrainy w Niemczech wzrosła o około 450 tys., podczas gdy ich liczba w Polsce spadła o 350 tys.. Czyli 350 000 Ukraińców wyjechało do różnych krajów, w tym do Niemiec. Postanowiliśmy zbadać ten trend” – powiedziała Margarita Sytnyk, rzeczniczka Platformy Migracyjnej EWL.

Profesor, dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki podczas włączenia internetowego zwrócił uwagę na fakt, że po przybyciu do Polski uchodźcy ukraińscy, z których 94% to kobiety, aktywnie włączyli się w poszukiwania pracować „nie dlatego, że ktoś tego od nich oczekiwał lub żądał”, ale według własnej woli. Według niego 71% Ukrainek podjęło już pracę. Jednak tendencja w kierunku migracji ukraińskich uchodźców z Polski skłoniła polskie władze do zbadania jej przyczyn – zauważył naukowiec.

Z kolei dyplomowany lekarz, socjograf Mariusz Kowalski poinformował, że badania przeprowadzono w formie ankiety internetowej, w których wzięło udział 400 respondentów z różnych regionów Ukrainy, w różnym wieku i z różnym wykształceniem, którzy najpierw przebywali w Polsce, a następnie przenieśli się do Niemiec. Według niego 91% respondentów stanowiły kobiety, 9% mężczyźni, średnia wieku wynosiła około 35 lat, 66% posiadało wykształcenie wyższe, a około 20% posiadało wykształcenie zawodowe.

Wśród przyczyn migracji ukraińskich uchodźców do Niemiec Andrzej Korkus, prezes zarządu Platformy Migracyjnej EWL, na podstawie danych z badań, podał obecność przyjaciół w Niemczech, którzy już się tam osiedlili i pomoc znajomym w zrobieniu tego kroku, a także wyższe płace, wyższe świadczenia socjalne dla uchodźców i lepszą niż w Polsce opiekę medyczną. W badaniu wskazano także na organizowane przez rząd kursy języka niemieckiego dla uchodźców jako ważny czynnik, który pomógł Ukraińcom zintegrować się ze społeczeństwem i odnaleźć się na rynku pracy.

Opracowanie przygotowano na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej w sierpniu 2023 r. przez Platformę Migracyjną EWL i Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Kancelarii Premiera RP. Łącznie przesłuchano 400 dorosłych obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po rozpoczęciu wojny, otrzymali w Polsce status ochrony czasowej, a następnie wyjechali do Niemiec.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-