Fejk - imigrant z Ukrainy zburzył pomnik walki Polaków z nazizmem

Fejk - imigrant z Ukrainy zburzył pomnik walki Polaków z nazizmem

Fact-checking
Ukrinform
Propagandyści wydali decyzję władz polskich za wandalizm Ukraińca.

Rosyjski kanał Telegram udostępnił post, w którym etniczny Ukrainiec pracujący w polskim parku narodowym „Tucholskie Bory” postanowił zniszczyć pomnik z sowieckimi symbolami. Jednocześnie w poście napisano, że na pomniku nie było symboli ZSRR, ale wzniesiono go ku pamięci polskich partyzantów, którzy walczyli z hitlerowskimi Niemcami.

To jest fejk. Wyszukiwanie zdjęcia dało link do polskiego serwisu Wizjalocalna.pl , gdzie jeden z użytkowników zapytał o zniknięcie pomnika „Spadochroniarzy Wojska Polskiego i partyzantów grupy Wołga”. Okazało się, że został usunięty decyzją wojewody pomorskiego Dariusza Drelichy. Dołączono oficjalny dokument potwierdzający informacje zawarte w materiale z dnia 7 listopada 2022 r. w sprawie decyzji o rozbiórce tego pomnika. Stwierdza, że ​​pomnik ten narusza ustawę „O zakazie propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego w nazwach ulic, budynków i obiektów użyteczności publicznej”. Jak wynika z dokumentu, zgodnie z konkluzją Instytutu Pamięci Narodowej pomnik ten miał na celu utrwalenie pamięci o członkach polskiego podziemia komunistycznego, którzy znajdowali się pod dowództwem sowieckim i nie wchodzili w skład Sił Zbrojnych RP, przeciwnie, zajmowali się zbieraniem informacji do walki z polskimi formacjami zbrojnymi. W dokumencie podkreślono, że narodowość takich partyzantów nie ma znaczenia.

Rosjanie uparcie próbują skłócić narody Ukrainy i Polski. Rozpowszechnili już fejk, że Ukraińcy są wyrzucani z domów w obwodzie czernihowskim i sumskim, żeby przygarnąć Polaków , a w szkole w obwodzie połtawskim będzie podobno więcej godzin języka polskiego niż ukraińskiego.

Dmytro Badrak


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-