Większość Ukraińców w Polsce pracuje, ponad połowa wysyła pieniądze do domu

Większość Ukraińców w Polsce pracuje, ponad połowa wysyła pieniądze do domu

Ukrinform
78% Ukraińców pracuje w Polsce, a 56% wysyła pieniądze na Ukrainę.

Świadczą o tym dane badania socjologicznego „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”, zaprezentowany w Media Center Ukraina - Ukrinform.

Jego autorzy – Platforma Migracyjna EWL, Fundusz Wsparcia Migrantów na Rynku Pracy EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW – wskazali, że 60% respondentów to migranci przedwojenni, 40% to uchodźcy wojenni po 24 lutego, 2022.

Wśród uchodźców wojennych udział pracujących jest niższy niż wśród migrantów: 71% wobec 83%. Wysokie oczekiwania pracodawców (37%) i ograniczona mobilność (28%) to największe problemy, z jakimi Ukraińcy w Polsce spotykają się w poszukiwaniu pracy.

Zgodnie ze swoimi kwalifikacjami co trzeci Ukrainiec wykonuje pracę - 35%. Jednocześnie połowa uchodźców wojennych stwierdziła, że ​​wykonywana przez nich praca nie odpowiada ich kwalifikacjom.

Ponadto co czwarty obywatel Ukrainy mieszkający w Polsce w ciągu ostatniego roku poszukiwał pracy poza granicami Polski – najbardziej interesowało ich zatrudnienie w Niemczech (64%) i Czechach (23%).

17% Ukraińców rozważa możliwość otwarcia własnego biznesu w Polsce – najpopularniejsze branże to: usługi, budownictwo, handel, IT.

Autorzy badania podkreślili, że prawie wszyscy Ukraińcy w Polsce – 83% – zadeklarowali, że wspierają swoją Ojczyznę. Najczęściej są to darowizny na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy oraz przesyłanie pieniędzy bliskim. Spośród 56% respondentów, którzy wysyłają pieniądze na Ukrainę, połowa wysyła od 301 do 1000 zł miesięcznie (66-221 euro).

Badanie przeprowadzono wśród przedwojennych migrantów i uchodźców wojennych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie, Rzeszowie, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Łomży, Tarnowie, Tczewie, Opolu, Ustroniu, Szydłówce i Wadowicach w dniach 4-13 marca , 2023, metodą wywiadów bezpośrednich F2F po ukraińsku. W trakcie badań przeprowadzono wywiady z 500 osobami.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-