Liczba nielegalnie pracujących Ukraińców w Polsce spadła o jedną trzecią
Poinformował o tym korespondent Ukrinform.
Jednocześnie Ukraińcy pozostają największą grupą cudzoziemców pracujących w Polsce nielegalnie – pisze Rzeczpospolita powołując się na dane polskiej Straży Granicznej.
Jak powiedziała Ukrinform Maria Kuzenko, szefowa działu legalizacji Platformy Migracyjnej EWL, jest to niewielki odsetek w porównaniu z liczbą uchodźców, którzy znaleźli azyl i rozpoczęli pracę w Polsce, a także biorąc pod uwagę ogólną liczbę Ukraińców mieszkających w Polsce – ok. 2,3 mln obywateli Ukrainy.
Łącznie w 2022 roku w Polsce stwierdzono 10 705 nielegalnie pracujących cudzoziemców. To o 2565 mniej niż przed rokiem. Ogólny trend nielegalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce maleje, ale jednocześnie znacząco wzrosła liczba przedstawicieli niektórych narodowości pracujących nielegalnie. Chodzi przede wszystkim o pracowników z krajów azjatyckich: podwoiła się liczba nielegalnie zatrudnionych obywateli Indii, o jedną trzecią wzrosła liczba obywateli Gruzji, a także Indonezyjczyków i Turków. Według polskich pograniczników liczba nielegalnych rosyjskich i białoruskich pracowników w Polsce spadła o jedną szóstą. Najczęściej cudzoziemcy wykonywali nielegalną pracę w budownictwie, transporcie, produkcji, gastronomii i usługach.
Eksperci Platformy Migracyjnej EWL podają, że „na haczyku” nielegalnego zatrudnienia znajdują się w większości osoby, które wyjeżdżają do Polski do pracy po raz pierwszy, ze względu na brak doświadczenia lub te, które chcą zarabiać więcej i pracować bez umów o pracę.
„Polska ma stosunkowo łatwy dostęp do rynku pracy w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Zwłaszcza teraz, kiedy obywatel Ukrainy, mając tymczasową ochronę, może podjąć pracę bez specjalnych zezwoleń. Jednak często, chcąc więcej zarobić, ludzie godzą się na pracę bez umowy o pracę. Jest to jeden z najczęstszych schematów nielegalnego zatrudnienia. W rezultacie mogą w ogóle nie otrzymać wynagrodzenia lub ponieść konsekwencje prawne (grzywny itp.)” – stwierdza Kuzenko.
Przypomnijmy, na dzień dzisiejszy w Polsce może przebywać około 2,5 miliona obywateli Ukrainy, w szczególności około miliona przybyło do Polski na początku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Ukraińcy nadal wybierają Polskę jako główny kierunek migracji zarobkowej.