Rosyjska propaganda wymyśliła „flash mob” amerykańskiej armii przeciwko wojnie z Rosją
Rosyjskie i białoruskie środki masowego przekazu, kanały Z-telegram, a także rosyjskie konta na Twitterze udostępniły zdjęcie rzekomego żołnierza armii amerykańskiej, który „zorganizował flash mob” przeciwko „wojnie z Rosją” i rzekomo poprosił rząd o „trzymanie się z daleka od Ukrainy."
Ponadto zdjęcie zostało opublikowane na chińskim portalu społecznościowym „Wiebo”.
Z czasem kampania zbiega się z decyzją Waszyngtonu o przekazaniu Ukrainie czołgów „Abrams” .
Na zdjęciu mężczyzna w mundurze armii USA zakrywa twarz kartką papieru z napisami „Trzymajcie się z dala od Ukrainy!”, „Żadnej wojny z Rosją!”, „To nie jest nasza walka!”, „To nie nasza sprawa!”, „Nie zamierzam za to zabijać!”, „Nie zamierzam za to umierać!”.
Teksty towarzyszące zdjęciu mówią, że w ten sposób wojsko USA „masowo uczestniczy” w flash mobie przeciwko wojnie na Ukrainie i dostawom broni.
To jest fejk, taki flash mob nigdy nie istniał. Co więcej, ten obraz ma prawie dziewięć lat. Po raz pierwszy pojawił się w Internecie 27 marca 2014 roku, dziewięć dni po aneksji Krymu i dwa tygodnie przed rozpoczęciem operacji antyterrorystycznej na wschodniej Ukrainie.
Później to zdjęcie wielokrotnie „pojawiało się” w różnych rosyjskich kampaniach informacyjnych. W 2015 roku trafił nawet na profesjonalne forum internetowe armii amerykańskiej Rally Point , gdzie prawdziwi weterani armii amerykańskiej potępili ten „czyn” w komentarzach – „wypowiedzi politycznych nie wolno wypowiadać w mundurze wojskowym, inaczej nie ukrywaliby swoich twarzy”.
Przedostatnia reinkarnacja tego fejku miała miejsce w październiku 2022 roku. Zdjęcia zostały udostępnione za pośrednictwem kont w Twitterze i sieci społecznościowej Gab.
Jednocześnie samo zdjęcie jest również sfabrykowane. Zostało stworzone w internetowym edytorze graficznym. Na oryginalnym, nieprzyciętym obrazie imgflip jest napisany małą czcionką w lewym dolnym rogu. Tak pisze się na zdjęciach, które są edytowane lub tworzone w tym edytorze online.
Wcześniej propaganda uruchomiła serię fejków przy okazji dostarczania na Ukrainę niemieckich czołgów „Leopard”, wśród których znalazł się fejk, że polscy czołgiści zostali zwolnieni z powodu odmowy walki na Ukrainie.
Andrij Olenin
av