W Charkowie na zrujnowanym centrum biznesowym zainstalowano instalację polskiego artysty
Poinformował o tym korespondent Ukrinform.
Budynek, w którym zainstalowano instalację, znajduje się w samym centrum miasta, obok Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, zniszczonej przez Rosjan 3 marca. Obecnie ta dzielnica biznesowa jest praktycznie pusta, wiele budynków jest uszkodzonych, witryny sklepowe są zasłonięte sklejką.
Instalacja została sprowadzona do Charkowa przez polski fundusz charytatywny „Przyszłość dla Ukrainy”, a znany charkowski artysta Hamlet Zinkowski wybrał dla niej miejsce i zainstalował ją na prośbę autora.
„Dużo czasu spędziliśmy na wyborze miejsca zabezpieczenia tej pracy. To jeden z najbardziej spektakularnych budynków, który teraz wygląda bardzo smutno” – powiedział Zinkowski.
Jego polski kolega przedstawił babcie na dwóch obrazach - robią one na drutach wspólny szalik w barwach obu krajów.
Piotr Kaszuwara, szef fundacji, zauważa, że długo konsultowali się z autorem, który obraz byłby najlepszy.
„Myśleliśmy, że będzie to tak żywo symboliczne w tym czasie. Żołnierze, prezydenci... Nagle pomyśleli o babciach. Chodzi o życzliwość, ciepło z ich strony i ciepło, którego tak bardzo potrzebują. Widziałem tak wiele takich babć w Bachmucie, w Siwersku. One chowają się po piwnicach i nie uśmiechają się tak jak na tych zdjęciach. Ale myślimy o przyszłości zarówno dla Ukrainy, jak i dla Polski” – powiedział Kaszuwara.
W zamian charkowski artysta przekazał Polsce w artystycznej obróbce hełm rosyjskiego zaborcy. Został on podarowany Zinkowskiemu przez ukraińskie wojsko.
„To taka kreatywna wymiana. Hełm oddałem stronie polskiej i jeśli wszystko pójdzie dobrze, zostanie wymieniony na wzmacniacz radiowy, monokular i termowizj dla naszych obrońców. Kula przeszła pod takim kątem, że trafiła w głowę i przebiła hełm. Chłopaki mi to podali. Zrobiłem na nim następujący napis: „Okupant stracił głowę z powodu piękna mojej ziemi” – zanotował artysta.
Hamlet Zinkowski to ukraiński artysta i ilustrator, który zajmuje się głównie grafiką i sztuką uliczną. Dwukrotnie nominowany do nagrody PinchukArtCentre (2009 i 2011). W 2013 wraz z Żanną Kadyrową i Mykołą Rydnym reprezentował Ukrainę na 53. Biennale w Wenecji. Urodził się, mieszka i pracuje w Charkowie. Jego prace uliczne stały się jedną z atrakcji miasta. Artysta aktywnie angażuje się w działalność wolontariacką, w szczególności pomagając ukraińskim wojskom.
av