Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości
Święto Niepodległości Ukrainy obchodzone jest z okazji uchwalenia przez Radę Najwyższą Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej Aktu Deklaracji Niepodległości Ukrainy w 1991 roku. Ustawa jest dokumentem politycznym i prawnym potwierdzającym nowy status Ukrainy.
Ukraina przeszła długą drogę do swojej niepodległości. Historia powstania państwa ukraińskiego ma tysiącletnią tradycję. Zaczęło się od istnienia Państwa Antów, zjednoczenia państwowego plemienia Polan, a później powstania Rusi Kijowskiej. Po rozpadzie Rusi Kijowskiej tradycje państwowości przeszły na Księstwo halicyjsko-wołyńskie. Następnie powstało Wielkie Księstwo Litewskie, w którym ziemie kijowskie i wołyńskie cieszyły się znaczną autonomią.
W XVII wieku na terytorium współczesnej Ukrainy zaczęło się formować państwo kozackie. Kozacy walczyli o niepodległość Ukrainy przez ponad sto lat, ale nigdy nie udało im się jej osiągnąć. W XVIII wieku naród ukraiński utracił swoją państwowość i znalazł się na kolejne dwieście lat w obrębie dwóch imperiów – Cesarstwa Rosyjskiego i Cesarstwa Austriackiego.
Na przełomie XIX i XX wieku ukraiński ruch narodowy ewoluował i doprowadził do rewolucji ukraińskiej 1917-1921 i odrodzenia ukraińskiej państwowości. Ukonstytuowała się Centralna Rada Ukrainy, która wraz z jej III Powszechną proklamowała utworzenie Ukraińskiej Republiki Ludowej. IV Powszechny ogłosił niepodległość Ukraińskiej Republiki Ludowej. W 1919 roku Akt Zjednoczeniowy został podpisany przez Ukraińską Republikę Ludową i Zachodnioukraińską Republikę Ludową i ogłoszono jedność ziem ukraińskich. Jednak Ukraińska Republika Ludowa nie przetrwała długo.
Ukraińcy stracili szansę na własne państwo do końca XX wieku.
Po sierpniowym puczu w Moskwie na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Najwyższej w dniu 24 sierpnia 1991 r. proklamowano niepodległość Ukrainy i utworzenie niepodległego państwa – Ukrainy. Oznaczało to, że państwo ukraińskie ma swoje niepodzielne i nienaruszalne terytorium, na którym obowiązuje Konstytucja i ustawy Ukrainy.
Ukraina uzyskała pełną niezależność państwową w wyniku ogólnokrajowego referendum 1 grudnia 1991 r., kiedy to 90,32% obywateli głosowało za jej niepodległością.
Tegoroczny Dzień Niepodległości Ukrainy jest szczególnym świętem, ponieważ jest to również sześć miesięcy walki Ukrainy z inwazją Rosji na pełną skalę.
Dziś Pomnik Ojczyzny w Kijowie i innych znaczących miejscach zostanie oświetlony kolorami flagi narodowej Ukrainy. W Narodowym Kompleksie Sanktuarium „Zofia Kijowska” będą modlić się za Ukrainę księża wszystkich kościołów.
Ponadto na ulicy Chreszczatyk odbywa się wystawa zniszczonego rosyjskiego sprzętu wojskowego.
Jednocześnie władze rządowe wezwały Ukraińców do zachowania szczególnej czujności w tym tygodniu, przestrzegania zasad bezpieczeństwa i ukrywania się w schronach bombowych podczas alarmów przeciwlotniczych. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że działania Rosji mogą być szczególnie okrutne w Dniu Niepodległości Ukrainy.
W Kijowie i wielu innych ukraińskich miastach nie zezwalano na masowe zgromadzenia, ponieważ utrzymuje się groźba rosyjskich ataków rakietowych i prowokacji.
av