Ukraina obchodzi Dzień Flagi Narodowej

Ukraina obchodzi Dzień Flagi Narodowej

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Dzień Flagi Narodowej obchodzony jest na Ukrainie 23 sierpnia.

Jak donosi Ukrinform, święto zostało ustanowione „na cześć wielowiekowej historii państwowości ukraińskiej, symboli państwowych niepodległej Ukrainy oraz w celu podniesienia szacunku obywateli do symboli państwowych Ukrainy” zgodnie z dekretem prezydenckim z 23 sierpnia 2004 r. W 2009 roku do dekretu były wprowadzone zmiany i 23 sierpnia na całej Ukrainie ustanowiono coroczną oficjalną ceremonię podnoszenia flagi.

Wśród flag Rusi Kijowskiej dominował kolor czerwony - najwygodniejszy do sygnalizacji podczas bitwy. Można jednak uznać, że flaga narodowa (państwowa) we współczesnym znaczeniu pojawiła się podczas istnienia państwa kozackiego. Najsłynniejsza z flag hetmańskich związana jest z imieniem Bohdana Chmielnickiego (była w kolorze białym). Połączenie kolorów niebieskiego i żółtego na fladze narodowej można zaobserwować od połowy XIX wieku.

Podczas „Wiosny Ludów” w 1848 r. Naczelna Rada Rosyjska ogłosiła ogólnoukraińskim herbem starożytny herb książąt romańskich. Ziemia Lwowska i województwo ruskie przedstawiały złotego lwa wspartego na skale na niebieskim tle. W tym samym czasie, zgodnie z obyczajami heraldycznymi, powstało połączenie żółto-niebieskich pasów na prostokątnym płótnie.

Zatwierdzenie niebiesko-żółtej flagi jako flagi narodowej nastąpiło wraz z proklamacją Ukraińskiej Republiki Ludowej. Potem w historii Ukrainy był okres czerwonego „sierpa i młota”, a za niebieski i żółty trafiali do więzień.

W ostatnim czasie narodowa niebiesko-żółta flaga została oficjalnie wywieszona na ratuszu w Stryju 14 marca 1990 roku. Później flaga została podniesiona nad budynkiem kijowskiej władzy - 24 lipca 1990 r.

23 sierpnia 1991 r. grupa deputowanych wniosła do sali posiedzeń Rady Najwyższej niebiesko-żółtą flagę ukraińską, a 4 września uroczyście wzniesiono ją nad gmachem parlamentu.

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji niebiesko-żółta flaga stała się symbolem walki i oporu wobec najeźdźców.

Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk złożył życzenia Ukraińcom z okazji Dnia Flagi Narodowej.

„Naszą flaga zna cały świat! A od 24 lutego stała się symbolem nie tylko Ukrainy, ale także symbolem wolności, niezłomnego ducha i walki całego świata – podkreślił Stefanczuk.

– I wierzę – podkreślił przewodniczący Rady Najwyższej – że nadejdzie dzień, kiedy nasza flaga powróci na wszystkie terytoria ukraińskie, w tym na Krym i Donbas. I zawiśnie nad każdym budynkiem!

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak również złożył życzenia Ukraińcom z okazji Dnia Flagi Narodowej.

„Nasza ukraińska flaga będzie powieweać w każdym ukraińskim mieście i wsi. wróg rosyjski chciał nas pozbawić wolności. Niewolnicy boją się flag wolnego państwa. Ale wyślemy wrogów do ich odizolowanego kraju bez przyszłości. A Ukraina i nasi ludzie zawsze będą wolni” – zauważył Jermak.

Podkreślił, że nasza flaga jest symbolem wolnego człowieka, walki o wolność, uosobieniem jedności, honoru i godności. Niebieski i żółty to kolory ukraińskiej duszy. Ma siłę i odwagę.

„Drodzy Ukraińcy, wywieście dziś flagę z okna lub zawiążcie na ramieniu niebiesko-żółtą wstążkę. Jesteśmy niezwyciężeni” – napisał szef OPU.

Premier Denys Szmyhal również złożył życzenia Ukraińcom z okazji Dnia Flagi Narodowej:

„Niebieski to kolor czystego, spokojnego nieba, a żółty to kolor żyznych pól pszenicy i żyta. A jednocześnie kolory te stały się uosobieniem odwagi i niezłomności. Niosą dumę z państwa i jego obrońców, pociechę i spokój dla ukraińskich rodzin oraz nadzieję dla tych, którzy przez wojnę stracili domy. Mam nadzieję, że ukraińska flaga znów zawiśnie nad ich miastem lub wsią. W Doniecku, Ługańsku, Chersoniu, Melitopolu, Sewastopolu, Jałcie. W każdej miejscowości, w której tymczasowo osiedlił się wróg. Dopóki flaga Ukrainy krąży w naszych sercach, nie można nas złamać” – powiedział Szmyhal.

Według niego flaga ukraińska, podobnie jak ukraińska dusza, jest wieloaspektowa. Nie tylko zachowuje pamięć o chwalebnej przeszłości naszego kraju, ale także symbolizuje bohaterstwo teraźniejszości.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-