Pokój na Ukrainie i zagrożenia dla świata: o czym mówią uczestnicy spotkania w Davos
O tym oświadczyła prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Karin Keller-Sutter w swoim przemówieniu do delegatów Forum Ekonomicznego w Davos, przekazuje korespondent Ukrinform.
„Szwajcaria jest zaangażowana w ideę sprawiedliwego i stabilnego pokoju na Ukrainie oraz w dłuższej perspektywie odbudowy kraju” – powiedział Głowa Państwa i Szef Ministerstwa Finansów.
Podkreśliła, że Szwajcaria jest gotowa zachować swą wewnętrzną władzę i suwerenność, co pozwala jej także angażować się na szczeblu międzynarodowym i stać na straży globalnych interesów w duchu solidarności. Aby solidarność „działała”, potrzebne są porozumienia międzynarodowe, których wszyscy będą przestrzegać, zauważyła Keller-Sutter.
Założyciel i przewodniczący Rady Nadzorczej Światowego Forum Ekonomicznego Klaus Schwab wymienił główne zagrożenia, przed którymi stoi obecnie świat: konflikty zbrojne, których liczba i intensywność dramatycznie wzrosła; zdarzenia ekstremalne; mylna informacja; wzmacnianie sprzeczności w społeczeństwach; cyberszpiegostwo itp.
Jednocześnie świat stoi u progu ery, w której sztuczna inteligencja oraz inne innowacyjne technologie i innowacje zasadniczo zmienią systemy gospodarcze, modele biznesowe i życie osobiste ludzi, jest pewien Schwab. Jego zdaniem oprócz wyzwań stwarza to także szansę na „nowy renesans”. Skala i złożoność powstawania „ery rozumu” wymagają zaangażowania i udziału wszystkich interesariuszy społeczeństwa globalnego oraz przywrócenia utraconego zaufania na poziomie krajowym i międzynarodowym, poszukiwania nowej równowagi między interesami globalnymi i narodowymi, – podkreśla założyciel forum. Dodał, że zachodzące procesy mimo wszystko dają podstawy do mówienia o „konstruktywnym optymizmie”.
Prezes i dyrektor generalny Światowego Forum Ekonomicznego Børge Brende podkreślił również, że obecne spotkanie odbywa się w „jednym z najbardziej niepewnych momentów geopolitycznych i geoekonomicznych ostatnich pokoleń”.
„Dziś przeżywamy punkt zwrotny. Rok 2025 będzie rokiem konsekwencji… W tym krytycznym momencie musimy zadbać o to, aby dżungla geopolityki nie rosła ponownie. Siła nie może zastąpić dyskursu. Brak współpracy nie może stać się nową normą” – z przekonaniem Brende porównuje obecny moment historyczny z wydarzeniami z lat 1918, 1945 i 1989.
Prezydent WEF zauważył, że jest to już 55. coroczne spotkanie, na którym w Davos zgromadziło się ponad 3 tysiące decydentów – polityków, biznesmenów, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, środowisk akademickich, środków masowego przekazu.
Jak informowaliśmy, do uczestników z forum przemówi Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.