Ukraina i Polska wymieniły się listami miejsc poszukiwań szczątków ofiar konfliktów historycznych

Ukraina i Polska wymieniły się listami miejsc poszukiwań szczątków ofiar konfliktów historycznych

Ukrinform
Kijów i Warszawa wymieniły się listami miejsc poszukiwań szczątków ofiar wspólnych konfliktów historycznych.

Poinformował o tym w komentarzu PAP wiceminister kultury i komunikacji strategicznej Andrij Nadżos, który stoi na czele grupy roboczej do spraw historycznych ze strony ukraińskiej – podaje Ukrinform.

„Zrobiliśmy bardzo ważny pierwszy krok: wymieniliśmy prośby ze strony polskiej o wykonanie prac na terytorium Ukrainy, a strona polska otrzymała od nas prośby o wykonanie naszych prac na terytorium Polski. Obecnie analizujemy te wnioski i zbieramy dokumenty, aby za zgodą obu stron podjąć pozytywne decyzje i publicznie skomentować wyniki tych prac” – powiedział Nadżos.

Inny ukraiński urzędnik poinformował polską agencję, że Ukraina wyraziła zgodę na poszukiwanie szczątków ofiar w miejscu, w którym w 2023 r. odkryto polskie pochówki. Agencja zauważa, że ​​chodzi prawdopodobnie o miejsce, które w 2023 r. odwiedził ówczesny premier Mateusz Morawiecki, a mianowicie o dawną wieś Pużnyki na terenie obwodu tarnopolskiego, gdzie ukraińscy i polscy eksperci odkryli masowe pochówki polskich ofiar z 1945 r.

Jak podało źródło agencji, zezwolenia na ekshumację na terytorium Ukrainy będą wydawane oddzielnie dla każdego miejsca pochówku po zapoznaniu się ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami.

Z kolei Minister Kultury Hanna Wróblewska w sobotę podczas konferencji prasowej w Stroniu Śląskim na południu RP stwierdziła, że ​​prace ukraińsko-polskiej grupy roboczej ds. poszukiwania i prace ekshumacyjne trwają. Według niej, biorąc pod uwagę wagę tego tematu, o wynikach jej pracy jako pierwsze dowiadują się zainteresowane osoby i organizacje biorące udział w tym procesie, a później – opinia publiczna. Wyraziła wdzięczność Ministrowi Kultury Ukrainy za wydanie pierwszej zgody na ekshumację polskich ofiar tragedii wołyńskiej.

Jak podała agencja, szef polskiego rządu Donald Tusk nazwał pierwszą zgodę na ekshumację polskich ofiar tragedii wołyńskiej „przełomem” w stosunkach ukraińsko-polskich, zaznaczając, że Polska czeka na dalsze decyzje.

Zgodnie z wynikami negocjacji szefów spraw zagranicznych Ukrainy i Polski Andrija Sybihi i Radosława Sikorskiego, w Warszawie przyjęto wspólne oświadczenie. Wskazuje, że w możliwie najkrótszym czasie Ukraina i Polska rozpoczną działalność wspólnej grupy roboczej pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Komunikacji Strategicznej Ukrainy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, której celem będzie prowadzenia profesjonalnej pracy i osiągnięcia porozumienia pomiędzy stronami.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2025 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-