Szmyhal wymienił siedem obiecujących obszarów współpracy Ukrainy z krajami UE
Jak podał korespondent Ukrinformu, premier Denys Szmyhal powiedział to podczas VII niemiecko-ukraińskiego forum biznesowego.
„Dla Niemiec i całej Europy Ukraina jest polem wielkich możliwości. Jest to ruch obopólny, podczas którego niemiecki biznes inwestuje w naszą gospodarkę i uzyskuje nie tylko zysk, ale także strategiczne korzyści w kluczowych branżach. Pierwsza korzyść strategiczna jest krytyczna surowcami. W głębi Ukrainy znajduje się 21 pierwiastków z 30 uznanych przez Europę za surowce krytyczne to lit, grafit, kobalt, tytan itp. Niemcy potrzebują dziś stabilnych dostaw metali i pierwiastków ziem rzadkich na rozwój swojej produkcji. Zapotrzebowanie to będzie z czasem rosło. Ukraina jest w stanie je zaspokoić i tym samym dać impuls do rozwoju niemieckiej gospodarki. Możemy stać się częścią jednolitych łańcuchów przemysłowych wydobycia i przetwórstwa i podaży” – powiedział.
Według Szmyhala drugą strategiczną korzyścią dla Europy jest bezpieczeństwo i obrona.
„Ukraina ma dużą armię, która ma wyjątkowe doświadczenie bojowe we współczesnych działaniach wojennych i która już walczy według standardów NATO. Nasza armia osłania obecnie wschodnią flankę Europy i będzie to robić nadal. Nasza produkcja broni nabiera tempa, ukraiński przemysł obronny do 2025 roku to około 30 miliardów dolarów” – podkreślił.
Premier dodał, że Ukraina ma z Niemcami największą liczbę wspólnych przedsiębiorstw w przemyśle obronnym. Mówimy o projektach naprawy i konserwacji pojazdów opancerzonych i czołgów, produkcji BMP, systemów obrony powietrznej i rakiet dla nich. Istnieją również projekty produkcji granatników i min przeciwpancernych. Zdaniem ukraińskiego polityka kierunek ten ma szerokie perspektywy.
„Nasz przemysł obronny to 800 przedsiębiorstw i ponad 300 tys. pracowników, zakłady produkcyjne, wysokiej klasy specjaliści, zdolność do produkcji szerokiej gamy broni. To wszystko będzie służyć naszemu wspólnemu bezpieczeństwu” – podkreślił.
Szef rządu zauważył także, że współpraca w sektorze technologii cyfrowych i cyberobrony wygląda obiecująco.
„Mamy doświadczenie w budowaniu cyfrowego państwa XXI wieku, którym jesteśmy gotowi podzielić się z naszymi niemieckimi partnerami. Ukraina zajmuje drugie miejsce pod względem liczby firm AI wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział Szmyhal.
Szef rządu zauważył, że rząd planuje zwiększyć udział produktów innowacyjnych w PKB kraju do 15-20 proc.
Czwartą strategiczną korzyścią współpracy krajów UE z Ukrainą jest ukraiński sektor rolniczy.
„Wyżywiliśmy już 400 milionów ludzi na całym świecie, a możemy wykarmić ponad 600 milionów. Gwarantuje to bezpieczeństwo żywnościowe w ryzykownych regionach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej, pomożemy zmniejszyć presję migracyjną na Europę i przyczynimy się do stabilności społecznej w krajach UE" - powiedział premier.
Szmyhal zauważył, że piątą korzyścią jest sektor energetyczny Ukrainy. Wyraził wdzięczność rządowi niemieckiemu za wiodącą rolę w zakresie pomocy energetycznej.
„Niemcy przekazały ponad 360 mln euro na Fundusz Wsparcia Energetycznego Ukrainy. Dodatkowe 100 mln euro zostanie przeznaczone na odbudowę naszego systemu energetycznego, a kolejne 70 mln euro na decentralizację ukraińskiej energetyki” – poinformował.
Szef ukraińskiego rządu dodał, że po zakończeniu wojny Ukraina ma wszelkie szanse, aby stać się hubem energetycznym. Chodzi o rozwój energetyki jądrowej i odnawialnych źródeł energii, co pomoże UE pozbyć się rosyjskich węglowodorów. Według niego szczególny potencjał tkwi w produkcji biometanu – około 10 miliardów metrów sześciennych rocznie. Ukraina posiada także największe w Europie podziemne magazyny gazu o pojemności ponad 30 miliardów metrów sześciennych, które zdaniem Szmyhala powinny stać się gazowym bezpiecznym Europy.
Premier nazwał wspólną logistykę Ukrainy i krajów UE szóstą przewagą strategiczną, a siódmą – odnowa.
„Odbudowa to ambitny projekt na skalę ogólnoeuropejską, w którym kluczowa jest rola biznesu. Odbudowa budynków, energetyki, infrastruktury transportowej – to wymaga inwestycji. Kierowanie zamrożonymi rosyjskimi aktywami pomoże nam stworzyć skuteczne mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego„ - powiedział.
Jak podał Ukrinform, w Berlinie rozpoczęło się VII Ukraińsko-Niemieckie Forum Biznesu z udziałem szefów rządów obu krajów.