Zełenski i Stoltenberg spotkali się z oficerami szkolonymi według standardów NATO
Jak podaje Ukrinform, Zełenski ogłosił to na Facebooku.
„Rozmawialiśmy na różne tematy, od wzmocnienia obrony powietrznej po pełne członkostwo Ukrainy w NATO. Dzięki wsparciu naszych partnerów nasi wojskowi opanowują nowoczesną zachodnią broń i dzielą się naszym doświadczeniem – doświadczeniem ochrony życia we współczesnych działaniach wojennych” – powiedział Zełenski.
Według niego bezpieczeństwo wybrane przez Ukrainę z pewnością stanie się wspólnym bezpieczeństwem całej Europy, gdy „faktyczna rzeczywistość zostanie uznana de iure – kiedy Ukraina przystąpi do Sojuszu”.
„Dziękuję wszystkim, którzy wdrażają standardy NATO w Siłach Obronnych Ukrainy i budują naszą współpracę na nadchodzące dziesięciolecia” – podkreślił Zełenski.
Wideo: Kancelaria Prezydenta
Jak podaje służba prasowa Prezydenta, spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Obrony Narodowej w Kijowie. Uczestnicy dyskutowali nad perspektywami wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej.
„Dziś nasi specjaliści mogą z całą pewnością powiedzieć, który system jest dla nas idealny, ile nam brakuje. Nasza obrona powietrzna nie jest jeszcze uniwersalna, zmienia się i jest uzupełniana z każdym dniem. Nie tylko systemami obrony powietrznej, ale także z systemami walki elektronicznej, systemy antydronowymi itp.” – zauważył Zełenski.
Podkreślił, że ukraińscy obrońcy nieba stoją dziś przed kompleksem różnorodnych zagrożeń, walka technologii trwa.
„Jestem pewien, że będziemy mieli nowoczesne samoloty, które również będą jednym z elementów tego systemu” – dodał.
Jak podkreślił Stoltenberg, gdy tylko Ukraina stanie się członkiem Sojuszu zostanie w pełni zintegrowana z systemem obrony powietrznej NATO.
„Jednocześnie musimy zapewnić jak największą kompatybilność. I możliwie największą integrację” – zauważył.
Zdaniem Zełenskiego bardzo ważne jest, aby Ukraina otrzymała zaproszenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Odrębnie składa także sprawozdania z prac Rady Ukraina-NATO.
„Bez biurokratycznych przerw możemy je zwoływać, kiedy tylko Ukraina tego potrzebuje. To jedno z narzędzi. Dzisiaj omawialiśmy z Sekretarzem Generalnym kilka nowych narzędzi” – podkreślił.
Zełenski i Stoltenberg odwiedzili także wystawę zdobytego i zniszczonego sprzętu rosyjskiego na terenie uczelni.
Jak podał Ukrinform, 29 kwietnia Stoltenberg złożył niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie, trzecią od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.
Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta