Pomoc dla Ukrainy musi być szybka i intensywna – Tusk
Poinformował o tym premier Polski Donald Tusk podczas wspólnego oświadczenia dla mediów z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w piątek w Berlinie, podaje korespondent Ukrinformu.
„Chcę podziękować Panu Prezydentowi (Macron – red.) i Panu Kanclerzowi (Sholz – red.), że bez żadnego opóźnienia i typowego dla polityki rokowań lub wahań uznaliśmy, że pomoc dla Ukrainy powinna być natychmiastowa i jak najbardziej być może intensywne. Chcemy przeznaczyć pieniądze i pomóc w każdy sposób tu i teraz, aby sytuacja na Ukrainie w nadchodzących tygodniach poprawiła się, a nie pogorszyła” – powiedział Tusk.
Jak zauważył polski premier, trzy stolice mają identyczne zdanie na temat bezpieczeństwa kontynentu i wojny na Ukrainie.
„Mamy identyczne poglądy na temat oceny, kto ponosi pełną odpowiedzialność za eskalację napięcia, kto jest odpowiedzialny za tragiczne wydarzenia na Ukrainie, kto jest agresorem i kto zasługuje na nasze bezwarunkowe wsparcie” – podkreślił Tusk.
Zauważył, że rozmawiał także o stosunkach transatlantyckich ze swoimi kolegami z Niemiec i Francji i opowiedział im o swojej niedawnej wizycie w Waszyngtonie.
Zdaniem polskiego premiera, w tym kontekście trzej przywódcy są zgodni także co do tego, że Europa i Trójkąt Weimarski chcą jak najlepszej przyszłości dla stosunków transatlantyckich. Jednocześnie podkreślił, że wszyscy zdają sobie sprawę, że nikt nie zdejmie z Europejczyków odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo i przyszłość.
„Jesteśmy zatem przekonani, że pomimo różnych scenariuszy politycznych, im silniejsza jest Europa, tym większe szanse ma Ukraina i lepsze relacje transatlantyckie” – podkreślił szef polskiego rządu.
Tusk powiedział, że pomoc dla Mołdawii będzie także jednym z priorytetów dla trzech krajów.
Zauważył, że w trakcie negocjacji poruszono także kwestię handlu UE z Ukrainą, zaznaczając, że Polska ma z tym istotne problemy. Tusk podziękował Scholzowi i Macronowi za zrozumienie jego argumentacji i że są „gotowi poprzeć polski punkt widzenia podczas negocjacji w Brukseli”.
Premier Polski wyraził nadzieję, że przy ich wsparciu „będzie można znaleźć najlepsze rozwiązania dla Europy, Polski i Ukrainy”.
Podziękował przywódcom Niemiec i Francji za przyjęcie jego zaproszenia do przyjazdu do Polski na początku lata w celu podsumowania dotychczasowych osiągnięć i ogłoszenia dalszych wspólnych planów.
Jak informowaliśmy, podczas wizyty w USA 12 marca Tusk zapowiedział zwołanie natychmiastowego szczytu Trójkąta Weimarskiego w Berlinie, zaznaczając, że format ten będzie wkrótce polityczną siłą napędową całej Europy.