Parlament Europejski przyjął uchwałę wspierającą Ukrainę po dwóch latach wojny
Jak podaje korespondent Ukrinformu, posłowie przyjęli tę uchwałę większością głosów. Za przyjęciem głosowało 451 posłów, 46 było przeciw, a kolejnych 49 posłów do PE wstrzymało się od głosu.
„Rosja prowadzi zbrodniczą, niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojnę na pełną skalę przeciwko Ukrainie od 24 lutego 2022 roku. Rozpoczęła tę wojnę w 2014 roku od aneksji Półwyspu Krymskiego i jednoczesnego okupowania części obwodów donieckiego i ługańskiego. Ta wojna stanowi rażące i demonstracyjne pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych, podstawowych zasad prawa międzynarodowego. Działania Rosji na Ukrainie w ciągu ostatnich dwóch lat zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu w Europie i na świecie” – czytamy w dokumencie.
Parlament Europejski podkreślił niezachwianą solidarność z narodem i przywództwem politycznym Ukrainy, potwierdził wsparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach. Posłowie ponownie potępili wojnę rosyjską z Ukrainą i zaangażowanie w nią reżimu na Białorusi. Zażądali, aby Rosja i jej poplecznicy natychmiast zaprzestali działań wojennych i wycofali wszystkie swoje siły i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy.
W rezolucji odrębnie podkreślono niedopuszczalność ataków na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną, wzywa się Rosję do zaprzestania praktyki przymusowych deportacji Ukraińców z terytoriów czasowo okupowanych oraz do uwolnienia wszystkich Ukraińców znajdujących się w rosyjskiej niewoli lub więzieniu, a także do zaprzestania praktyki doprowadzanie obywateli rosyjskich do granicy ukraińskiej.
Dokument potępia zamiar Rosji przeprowadzenia „wyborów prezydenckich” w ukraińskiej TOT i podkreśla, że Parlament Europejski nie uznaje wyników tych nielegalnych „wyborów”.
Posłowie wezwali Komisję Europejską, wysokiego przedstawiciela UE oraz rządy państw członkowskich do współpracy z Ukrainą i całą społecznością międzynarodową w celu utworzenia specjalnego trybunału, który miałby zbadać i ukarać zbrodnię agresji popełnioną przeciwko Ukrainie przez rosyjskich przywódców i ich popleczników, w szczególności na Białorusi. W dokumencie z zadowoleniem przyjęto utworzenie Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie w Hadze.
Parlament Europejski wezwał UE i jej członków do kontynuacji sankcji wobec kraju agresora, zapewnienia skutecznej realizacji wszystkich 13 pakietów takich środków ograniczających oraz wyeliminowania istniejących możliwości ich obejścia.
Dokument zawiera szereg zasadniczych zapisów, w szczególności, że głównym celem Ukrainy pozostaje zwycięstwo w wojnie z Rosją, co będzie oznaczać wycofanie wszystkich sił rosyjskich i ich wspólników z całego uznanego przez społeczność międzynarodową terytorium Ukrainy. Cel ten można osiągnąć pod warunkiem kontynuacji stabilnej, znaczącej i ciągłej pomocy Ukrainie, stopniowego zwiększania dostaw niezbędnej broni i sprzętu konwencjonalnego.
„Parlament Europejski... podkreśla znaczenie wyzwolenia Półwyspu Krymskiego, który 10 lat temu był okupowany przez Rosję, przypomina, że lojalni wobec Ukrainy mieszkańcy półwyspu, w szczególności spośród rdzennej ludności (Krymu) Tatarzy są poddawani represjom, aresztowaniom i torturom... i wspiera wysiłki Ukrainy na rzecz reintegracji Krymu, w szczególności w ramach platformy krymskiej” – czytamy w dokumencie.
Parlament Europejski potwierdził swoje poparcie dla wysiłków państw członkowskich i UE na rzecz zaopatrzenia Ukrainy w niezbędną broń i sprzęt wojskowy oraz wezwał do kontynuacji tej pomocy tak długo, jak będzie to konieczne dla zwycięstwa Ukrainy. Jednocześnie posłowie wezwali przywódców politycznych krajów członkowskich do porzucenia wszelkich „samoograniczeń” w udzielaniu takiej pomocy i terminowego zapewnienia Ukrainie wszystkiego, co pozwoli jej nie tylko obronić się przed rosyjskimi atakami, ale także odzyskanie kontroli nad tymczasowo okupowanymi terytoriami i wygranie tej wojny
Europejscy politycy wyrazili poparcie dla Formuły Pokojowej Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i z zadowoleniem przyjęli podpisanie dwustronnych porozumień o bezpieczeństwie pomiędzy Ukrainą a Wielką Brytanią, Danią, Włochami, Niemcami i Francją w ramach realizacji wspólnej deklaracji G7 popierającej Ukrainę. Jednocześnie w dokumencie odrębnie podkreślono, że porozumień tych nie można uważać za alternatywę dla przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO.
„Parlament Europejski... podkreśla, że wojna rosyjska z Ukrainą doprowadziła do zasadniczych zmian w sytuacji geopolitycznej w Europie i zagraża jej architekturze bezpieczeństwa oraz że reakcja na taki rozwój wypadków wymaga zdecydowanych, szerokich decyzji politycznych, bezpieczeństwa i finansowych ze strony UE” – podkreśla dokument.
Jak informowaliśmy, po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę UE i jej państwa członkowskie udzieliły już Ukrainie pomocy finansowej, gospodarczej, humanitarnej i wojskowej, której łączna kwota wynosi blisko 90 miliardów euro. UE uznała, że wojna rosyjska z Ukrainą stanowi bezpośrednie zagrożenie dla całego bezpieczeństwa europejskiego i podejmuje skoordynowane działania w celu zwiększenia gotowości i wyposażenia sił zbrojnych państw członkowskich, a także pełnego przywrócenia zdolności produkcyjnych Europejski przemysł obronny.