Parlament Europejski przyjął uchwałę wspierającą Ukrainę po dwóch latach wojny

Parlament Europejski przyjął uchwałę wspierającą Ukrainę po dwóch latach wojny

Ukrinform
Parlament Europejski przyjął uchwałę w sprawie konieczności niezachwianego wsparcia Ukrainy przez UE po dwóch latach wojny na pełną skalę.

Jak podaje korespondent Ukrinformu, posłowie przyjęli tę uchwałę większością głosów. Za przyjęciem głosowało 451 posłów, 46 było przeciw, a kolejnych 49 posłów do PE wstrzymało się od głosu.

„Rosja prowadzi zbrodniczą, niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojnę na pełną skalę przeciwko Ukrainie od 24 lutego 2022 roku. Rozpoczęła tę wojnę w 2014 roku od aneksji Półwyspu Krymskiego i jednoczesnego okupowania części obwodów donieckiego i ługańskiego. Ta wojna stanowi rażące i demonstracyjne pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych, podstawowych zasad prawa międzynarodowego. Działania Rosji na Ukrainie w ciągu ostatnich dwóch lat zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu w Europie i na świecie” – czytamy w dokumencie.

Parlament Europejski podkreślił niezachwianą solidarność z narodem i przywództwem politycznym Ukrainy, potwierdził wsparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach. Posłowie ponownie potępili wojnę rosyjską z Ukrainą i zaangażowanie w nią reżimu na Białorusi. Zażądali, aby Rosja i jej poplecznicy natychmiast zaprzestali działań wojennych i wycofali wszystkie swoje siły i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy.

W rezolucji odrębnie podkreślono niedopuszczalność ataków na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną, wzywa się Rosję do zaprzestania praktyki przymusowych deportacji Ukraińców z terytoriów czasowo okupowanych oraz do uwolnienia wszystkich Ukraińców znajdujących się w rosyjskiej niewoli lub więzieniu, a także do zaprzestania praktyki doprowadzanie obywateli rosyjskich do granicy ukraińskiej.

Dokument potępia zamiar Rosji przeprowadzenia „wyborów prezydenckich” w ukraińskiej TOT i podkreśla, że ​​Parlament Europejski nie uznaje wyników tych nielegalnych „wyborów”.

Posłowie wezwali Komisję Europejską, wysokiego przedstawiciela UE oraz rządy państw członkowskich do współpracy z Ukrainą i całą społecznością międzynarodową w celu utworzenia specjalnego trybunału, który miałby zbadać i ukarać zbrodnię agresji popełnioną przeciwko Ukrainie przez rosyjskich przywódców i ich popleczników, w szczególności na Białorusi. W dokumencie z zadowoleniem przyjęto utworzenie Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie w Hadze.

Parlament Europejski wezwał UE i jej członków do kontynuacji sankcji wobec kraju agresora, zapewnienia skutecznej realizacji wszystkich 13 pakietów takich środków ograniczających oraz wyeliminowania istniejących możliwości ich obejścia.

Dokument zawiera szereg zasadniczych zapisów, w szczególności, że głównym celem Ukrainy pozostaje zwycięstwo w wojnie z Rosją, co będzie oznaczać wycofanie wszystkich sił rosyjskich i ich wspólników z całego uznanego przez społeczność międzynarodową terytorium Ukrainy. Cel ten można osiągnąć pod warunkiem kontynuacji stabilnej, znaczącej i ciągłej pomocy Ukrainie, stopniowego zwiększania dostaw niezbędnej broni i sprzętu konwencjonalnego.

„Parlament Europejski... podkreśla znaczenie wyzwolenia Półwyspu Krymskiego, który 10 lat temu był okupowany przez Rosję, przypomina, że ​​lojalni wobec Ukrainy mieszkańcy półwyspu, w szczególności spośród rdzennej ludności (Krymu) Tatarzy są poddawani represjom, aresztowaniom i torturom... i wspiera wysiłki Ukrainy na rzecz reintegracji Krymu, w szczególności w ramach platformy krymskiej” – czytamy w dokumencie.

Parlament Europejski potwierdził swoje poparcie dla wysiłków państw członkowskich i UE na rzecz zaopatrzenia Ukrainy w niezbędną broń i sprzęt wojskowy oraz wezwał do kontynuacji tej pomocy tak długo, jak będzie to konieczne dla zwycięstwa Ukrainy. Jednocześnie posłowie wezwali przywódców politycznych krajów członkowskich do porzucenia wszelkich „samoograniczeń” w udzielaniu takiej pomocy i terminowego zapewnienia Ukrainie wszystkiego, co pozwoli jej nie tylko obronić się przed rosyjskimi atakami, ale także odzyskanie kontroli nad tymczasowo okupowanymi terytoriami i wygranie tej wojny

Europejscy politycy wyrazili poparcie dla Formuły Pokojowej Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i z zadowoleniem przyjęli podpisanie dwustronnych porozumień o bezpieczeństwie pomiędzy Ukrainą a Wielką Brytanią, Danią, Włochami, Niemcami i Francją w ramach realizacji wspólnej deklaracji G7 popierającej Ukrainę. Jednocześnie w dokumencie odrębnie podkreślono, że porozumień tych nie można uważać za alternatywę dla przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO.

„Parlament Europejski... podkreśla, że ​​wojna rosyjska z Ukrainą doprowadziła do zasadniczych zmian w sytuacji geopolitycznej w Europie i zagraża jej architekturze bezpieczeństwa oraz że reakcja na taki rozwój wypadków wymaga zdecydowanych, szerokich decyzji politycznych, bezpieczeństwa i finansowych ze strony UE” – podkreśla dokument.

Jak informowaliśmy, po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę UE i jej państwa członkowskie udzieliły już Ukrainie pomocy finansowej, gospodarczej, humanitarnej i wojskowej, której łączna kwota wynosi blisko 90 miliardów euro. UE uznała, że ​​wojna rosyjska z Ukrainą stanowi bezpośrednie zagrożenie dla całego bezpieczeństwa europejskiego i podejmuje skoordynowane działania w celu zwiększenia gotowości i wyposażenia sił zbrojnych państw członkowskich, a także pełnego przywrócenia zdolności produkcyjnych Europejski przemysł obronny.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-