Ukraina i Niemcy podpisały porozumienie o bezpieczeństwie
O tym informuje Ukrinform, powołując się na stronę internetową głowy państwa.
Dokument został zawarty w ramach Wspólnej Deklaracji, która została przyjęta przez Ukrainę i członków Grupy Siedmiu w Wilnie 12 lipca 2023 r.
„Tym bezprecedensowym porozumieniem Niemcy potwierdzają swoje niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową od 1991 roku. Niemcy zamierzają udzielić Ukrainie wsparcia w takim stopniu, w jakim będzie to konieczne, aby pomóc naszemu państwu w obronie i przywróceniu integralności terytorialnej” – czytamy w komunikacie.
Należy zauważyć, że dwustronna umowa obowiązuje przez dziesięć lat od momentu jej podpisania i jasno określa szczegółowe elementy zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa, które Niemcy wprowadzą na Ukrainę. W szczególności dokument określa priorytetowe obszary dwustronnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa – wojskowe, polityczne, finansowe i humanitarne.
Tym samym umowa stanowi, że w 2024 roku Niemcy przekażą Ukrainie środki na pomoc wojskową na łączną kwotę ponad 7 miliardów euro, co znacząco wzmocni ukraińską armię. Niemcy będą nadal udzielać Ukrainie wsparcia przez cały okres obowiązywania dokumentu.
Strony uznają również znaczenie zastosowania sankcji w celu ograniczenia dostępu Federacji Rosyjskiej do finansów, towarów, technologii i usług, które wykorzystuje ona w swojej agresywnej wojnie. Zgodnie z dokumentem Niemcy będą zabiegać o utrzymanie presji sankcyjnej na Rosję i zwalczanie uchylania się od sankcji tak długo, jak długo będzie trwała wojna Federacji Rosyjskiej z Ukrainą i do czasu przywrócenia integralności terytorialnej naszego państwa.
Ponadto Niemcy będą kontynuować prace w Koalicji nad utworzeniem trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie, aby zapewnić skuteczną odpowiedzialność.
Republika Federalna Niemiec potwierdziła gotowość wraz ze swoimi partnerami w Unii Europejskiej i Grupą Siedmiu do wykorzystania środków prawnych w celu skierowania dochodów z rosyjskich aktywów na wsparcie Ukrainy.
Porozumienie przewiduje także mechanizm konsultacji nadzwyczajnych na wypadek ewentualnego przyszłego ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę, który będzie stosowany na wniosek któregokolwiek z uczestników w ciągu 24 godzin w celu ustalenia odpowiednich dalszych kroków.
Ponadto dokument określa zobowiązanie Niemiec do wspierania wysiłków Ukrainy na drodze reform niezbędnych do realizacji aspiracji członkostwa w UE i NATO. Niemcy przyczynią się także do obecnego i przyszłego wsparcia Ukrainy ze strony Unii Europejskiej.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nazwał podpisanie porozumienia w sprawie długoterminowych zobowiązań z Ukrainą historycznym krokiem.
„Tyle, ile potrzeba. Dziś prezydent Ukrainy Zełenski i ja podpisaliśmy porozumienie w sprawie naszych długoterminowych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa . Historyczny krok. Niemcy będą w dalszym ciągu wspierać Ukrainę w walce z rosyjską wojną agresywną. Chwała Ukrainie” – napisał Scholz na swoim portalu społecznościowym w X.
Dokument podpisano w piątek 16 lutego podczas wizyty Zełenskiego w Berlinie. Podobny dokument został już podpisany z Wielką Brytanią .
Zakłada się także, że prezydent Francji Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski podpiszą dziś porozumienie o bezpieczeństwie między obydwoma krajami .
Ponadto Ukraina rozpoczęła negocjacje z Danią w sprawie zawarcia dwustronnej umowy o bezpieczeństwie.