
Pociski dla Ukrainy - Kuleba wymienił trzy pilne kroki, których oczekuje od UE
O tym oświadczył minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba na wspólnej konferencji prasowej z Wysokim Przedstawicielem UE Josepem Borrellem w Kijowie, relacjonuje korespondent Ukrinform.
„Chcę nazwać trzy pilne kroki, których oczekujemy od UE w celu zwiększenia dostaw pocisków artyleryjskich na Ukrainę na potrzeby frontu. Przede wszystkim wzywamy rządy krajów UE do podpisania długoterminowych umów z przedsiębiorstwami obronnymi, aby promować zwiększanie mocy produkcyjnych przez te firmy” – powiedział Kuleba.
Dodał, że firmy te inwestują pieniądze w zwiększenie produkcji, co znacznie przyspieszy dostawy pocisków na Ukrainę.
„Drugim krokiem jest usunięcie wszelkich barier regulacyjnych w zakresie interakcji pomiędzy przedsiębiorstwami obronnymi w Europie, przedsiębiorstwami europejskimi i ukraińskimi, tak aby nie było przeszkód administracyjnych i prawnych dla interakcji między nimi i dla zwiększania produkcji” – powiedział szef MSZ.
Jako trzeci krok nazwał potrzebę stymulowania negocjacji europejskich firm i rządów z krajami trzecimi w celu restrukturyzacji i reorientacji istniejących kontraktów na dostawy pocisków na Ukrainę.
„Do tej samej kategorii należy jeszcze jedno działanie – konieczne jest zwiększenie importu amunicji z krajów trzecich, z ich magazynów, z ich zakładów produkcyjnych. Jeśli na wszystkich tych torach będziemy działać kompleksowo, to wzrost liczby pocisków artyleryjskich na froncie będzie zauważalny i to wszystko będzie w zasięgu ręki” – uważa minister.
Zdaniem Kuleby, jeśli zostaną podjęte kompleksowe wysiłki, równowaga z Rosją w zakresie użycia pocisków artyleryjskich zostanie wyrównana.
„Chcę, żeby każdy ukraiński żołnierz wiedział, że na co dzień w Brukseli, Kijowie i innych stolicach jest jedno zadanie – jak dostarczyć Ukrainie więcej pocisków temu ukraińskiemu żołnierzowi” – zapewnił szef ukraińskiej dyplomacji.
Jak podaje Ukrinform, UE spodziewa się dostarczyć Ukrainie do końca roku 1 155 000 pocisków artyleryjskich dzięki rozwojowi kompleksu obronno-przemysłowego państw członkowskich.