
Blokowanie granicy z Ukrainą: polska partia „Konfederacja” wsparła akcję przewoźników
Poinformował o tym jeden z szefów partii Krzysztof Bosak na wspólnej konferencji prasowej z przewoźnikami w piątek – relacjonuje korespondent Ukrinformu.
„Jesteśmy dziś razem z liderami branży transportowej, z ludźmi prowadzącymi interesy, z przewoźnikami, którzy od 6 listopada postanowili ponownie rozpocząć blokadę granicy z Ukrainą. Przewoźnicy wznawiają strajk ze względu na nieuzasadnione oczekiwania branży, ze względu na bardzo trudną sytuację... Będziemy wspierać protesty polskich przewoźników” – powiedział Bosak.
Z kolei przedstawiciele branży transportowej zgłosili główne żądania pod adresem polskiego rządu.
Podczas konferencji ogłoszono także, że do protestu dołączą się rolnicy, przedstawiciele przemysłu przetwórczego oraz „wszyscy, którzy cierpią z powodu nieodpowiedzialnej polityki wschodniej” obecnego rządu, która przynosi „ogromne straty” przedsiębiorstwom.
Jednocześnie uczestnicy konferencji oświadczyli, że nie wypowiadają się przeciwko Ukrainie, ale chcą, aby rząd „zaczął dbać o polskich przedsiębiorców”.
Jak informowaliśmy, polscy przewoźnicy zamierzają rozpocząć od 6 listopada blokowanie ruchu towarowego w pobliżu drogowych punktów kontrolnych Korchowa-Krakowiec, Hrebenne-Rawa Ruska i Dorohusk-Jagodzin na granicy polsko-ukraińskiej.
Jak wiadomo, wśród żądań polskich przewoźników, którzy od 6 listopada grożą zablokowaniem lub maksymalnym utrudnieniem ruchu samochodowego na granicy polsko-ukraińskiej, znajdują się m.in.: przywrócenie praktyki wydawania zezwoleń dla ukraińskich przewoźników ; wzmocnienie zasad przewozu przewoźników zagranicznych w ramach ECMT (Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu); brak możliwości rejestracji spółek w Polsce, jeżeli ich działalność finansowa odbywa się poza terytorium UE; utworzenie osobnej kolejki w E-kolejce dla samochodów z tablicami rejestracyjnymi krajów UE; utworzenie osobnej kolejki na wszystkich granicach dla ciężarówek bez ładunku, a także uzyskanie dostępu do ukraińskiego systemu „Szlak”.
Wcześniej w komentarzu dla Ukrinformu Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz podkreślił, że Ukraina wysłała do Polski notę dyplomatyczną z prośbą o niedopuszczenie do blokowania wspólnej granicy przez polskich przewoźników. Według niego takie blokowanie zaszkodzi interesom obu krajów i negatywnie wpłynie na stosunki handlowe. Wyraził nadzieję, że polskim władzom uda się porozumieć z potencjalnymi protestującymi, aby uniknąć zablokowania granicy. Zwarycz zaznaczył, że Ambasada i Konsulat Generalny Ukrainy są w tej sprawie w stałym kontakcie z Ministerstwem Infrastruktury Polski oraz z przedstawicielami województw podkarpackiego i lubelskiego.
Ministerstwo Rozwoju Wspólnoty, Terytoriów i Infrastruktury poinformowało we wtorek, że zwróciło się do Ministerstwa Infrastruktury Polski i Dyrekcji ds. Mobilności Komisji Europejskiej z prośbą o odbycie spotkania ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu rozwiązania kwestii memorandów wykonawczych w sprawie przepustowości ukraińsko-polskich punktów kontrolnych. Jak podkreślało ministerstwo, takie strajki i blokady graniczne szkodzą zarówno Kijowowi, jak i Warszawie.
W październikowych wyborach parlamentarnych w Polsce partia „Konfederacja” uzyskała ponad 7% głosów, co pozwoliło jej zdobyć 18 mandatów w Sejmie.