Zełenski spotkał się w Kijowie ze Stoltenbergiem – omówili kluczowe kwestie obronne
Poinformował o tym podczas wspólnej konferencji prasowej z Sekretarzem Generalnym NATO w Kijowie, korespondent doniesień Ukrinformu.
Wideo: Kancelaria Prezydenta
„Cieszę się, że mogę powitać Sekretarza Generalnego NATO na Ukrainie, cieszę się, że mogę odbyć znaczącą rozmowę. Dziś jest to już rozmowa pomiędzy de facto sojusznikami i tylko kwestią czasu jest, kiedy Ukraina stanie się de iure członkiem Sojuszu. Robimy wszystko, aby przybliżyć ten czas. Ukraina już broni wspólnej przestrzeni wolności, która jednoczy wszystkich członków NATO, a zwycięstwo Ukrainy w tej niesprowokowanej i zbrodniczej wojnie rozpętanej przez Rosję gwarantuje długoterminowe bezpieczeństwo i pokój nie tylko naszemu krajowi, ale całemu kontynentowi” - powiedział Zełenski.
Podziękował partnerom międzynarodowym za pomoc i podkreślił, że rezultaty współpracy z NATO są oczywiste. W szczególności utworzono i z powodzeniem działają „czołgi”, „lotnictwo” i inne koalicje wzmacniające ukraińską obronę.
Zdaniem Prezydenta istnieje także współpraca w różnych obszarach – od wywiadu po cyberobronę. Ukraina z powodzeniem wykorzystuje i doskonali taktykę użycia broni Sojuszu, instytucje skutecznie współdziałają.
„Sama rzeczywistość jest dowodem na to, że członkostwo Ukrainy w Sojuszu będzie całkowicie naturalne i wzmocni zarówno Ukrainę, jak i NATO” – podkreślił prezydent.
Zaznaczył, że omówił z Sekretarzem Generalnym NATO wszystkie kluczowe kwestie obronne wymagające uwagi, sytuację na polu walki oraz potrzeby ukraińskiej armii.
„Jestem pewien, że możemy nadal wywierać presję na agresora, aby Rosja tylko się wycofała i przegrała” – podkreśliła głowa państwa.
Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem / Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta Ukrainy
Jak informowaliśmy, szefowa ukraińskiej delegacji przy NATO, ambasador Natalia Halibarenko powiedziała, że szefowie państw i rządów państw NATO podczas szczytu w Wilnie ustalili polityczne i praktyczne warunki wejścia Ukrainy do Sojuszu, do których zaliczają się kontynuacja reform mających na celu osiągnięcie standardów NATO, a także zakończenie wojny.