Unia Europejska zareagowała na ostrzał Kijowa – Putin przesłał swoiste „pozdrowienie”
Rzecznik UE Peter Stano powiedział to dziś w Brukseli podczas briefingu prasowego, informuje korespondent Ukrinform.
„Afrykańscy przywódcy nie tylko odwiedzają Moskwę pod koniec tygodnia, ale obecnie przebywają w Kijowie i otrzymali bardzo szczególne pozdrowienia – w postaci kolejnych ataków rakietowych – od Putina. Jestem pewien, że pozwoli im to bardzo jasno zrozumieć, kto jest agresorem, jak się zachowuje, jakie są jego prawdziwe intencje” – powiedział Stano.
Podkreślił, że Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuje wszelkie znaczące i poważne wysiłki na rzecz pokoju, ponieważ nikt nie pragnie pokoju bardziej niż Ukraińcy i Europejczycy. Ale w tym celu trzeba naprawdę porozmawiać z ofiarą agresji.
„To był więc bardzo dobry pomysł, kiedy afrykańscy przywódcy przybyli do Kijowa rok i cztery miesiące po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę. Będzie to okazja do usłyszenia z pierwszej ręki stanowisk, perspektyw, zobaczenia sytuacji na własne oczy” – zaznaczył rzecznik UE.
Przypomniał, że Putin przygotował dla afrykańskiej delegacji „pozdrowienie”, z którego korzystał już kilkakrotnie podczas innych zagranicznych wizyt w Kijowie. W szczególności w kwietniu 2022 r. w Kijowie przebywał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, a wtedy Kijów ponownie został zbombardowany rakietami i dronami wysłanymi przez Kreml.
„Pokój nadejdzie natychmiast, gdy Putin przestanie terroryzować ludzi na Ukrainie i wycofa z terytorium Ukrainy wszystkie swoje wojska, które zabijają, torturują i rabują. Mam nadzieję, że przywódcy afrykańscy o tym wiedzą, że to zobaczą. To, co się dzisiaj wydarzyło, bardzo wyraźnie pokazuje afrykańskim przywódcom, jak szczery jest Putin w sprawie zakończenia konfliktu i jak postrzega wszelkie międzynarodowe wysiłki zmierzające do powstrzymania tego konfliktu” – dodał rzecznik UE.
Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer wypowiedział się w odpowiedzi na pytania prasy.
„Z zadowoleniem przyjmujemy wszystkie konstruktywne propozycje, które prowadzą do pokoju. Popieramy 10-punktowy plan pokojowy Prezydenta Ukrainy i chcemy pokoju, który przywróci Ukrainie prawa, suwerenność i terytorium. Jeśli komuś uda się przekonać Rosję do wyjścia z Ukrainy, to w pełni to popieramy. Jeśli chodzi o „zawieszenie ognia”, o „zamrożenie pozycji tam, gdzie są” i tak dalej, to mówimy – to nie jest pokój. To nie jest prawdziwy pokój. Takie było i pozostaje nasze stanowisko. Dokonano agresji na Ukraińców i to oni muszą przywrócić swoje prawa i suwerenność. Prowadzimy dialog z każdym, kto tego chce” – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej.
Podkreślił, że chyba nikt nie pragnie pokoju bardziej niż Unia Europejska, bo na jej granicach toczy się wojna, na jej terytorium przebywa obecnie 4 mln uchodźców, a w dziedzinie gospodarki i energetyki powstały poważne problemy. Dlatego UE nadal dokłada wszelkich starań, aby osiągnąć prawdziwie trwały i sprawiedliwy pokój.
Jak informowaliśmy, do Kijowa przybyła delegacja przywódców kilku krajów afrykańskich, aby przedstawić kierownictwu Ukrainy swoje propozycje pokojowe. Przywódcy ci zamierzają również odwiedzić Moskwę.