Prezydenci Ukrainy i przewodnicząca Komisji Europejskiej wydali wspólne oświadczenie z okazji Dnia Dziecka
Tekst wspólnego oświadczenia został opublikowany na stronie głowy państwa ukraińskiego, przekazuje Ukrinform.
„Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka 1 czerwca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkali się w ramach drugiego spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej i wydali następujące wspólne oświadczenie” czytamy w dokumencie.
Przywódcy podkreślili, że każde dziecko ma prawo do wolności, ochrony i bezpieczeństwa, ale agresywna wojna Rosji pozbawia ukraińskie dzieci tych praw.
Prezydenci zdecydowanie potępili nielegalne deportacje i transfery ukraińskich dzieci, co wpisało się na listę rosyjskich zbrodni wojennych, i wezwali Rosjan do natychmiastowego zaprzestania tych deportacji, zaprzestania praktyki tzw. przyspieszonej adopcji i do zwrotu dzieci.
W tym kontekście należy zauważyć, że nadejdzie czas ścigania osób odpowiedzialnych za te zbrodnie wojenne, za które Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakazy aresztowania. Przywódcy z zadowoleniem przyjęli utworzenie Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie.
Prezydenci zobowiązali się do podjęcia wszelkich działań w celu ustalenia miejsca pobytu deportowanych ukraińskich dzieci, umożliwienia im bezpiecznego powrotu oraz zapewnienia niezbędnej pomocy socjalnej, medycznej i edukacyjnej po powrocie.
W oświadczeniu podkreślono również, że priorytetem jest zapewnienie zdrowia psychicznego i staranne monitorowanie dobrostanu ukraińskich dzieci.
Liderzy zobowiązali się do stworzenia specjalistycznego programu nauczania na odległość dla pediatrów i personelu podstawowej opieki zdrowotnej.
„Dzięki tej inicjatywie wyposażymy pracowników medycznych w umiejętności niezbędne do opieki nad urazami i poprawy zdrowia psychicznego dzieci. Staramy się świadczyć specjalistyczne usługi rehabilitacyjne dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, zarówno na Ukrainie, jak i w Unii Europejskiej. Będziemy również współpracować przy wdrażaniu kompleksowego ogólnoukraińskiego programu ochrony zdrowia psychicznego i odpowiedniej reformy” – czytamy w oświadczeniu.
Komisja Europejska zobowiązała się wesprzeć reformę ochrony dzieci na Ukrainie, przeznaczając 10 mln euro.
Sygnatariusze zobowiązali się także do wspólnej pracy na rzecz ochrony prawa każdego ukraińskiego dziecka do edukacji, kontynuowania odbudowy zniszczonych przez wojnę szkół na Ukrainie.
W oświadczeniu zauważono, że przy około 1,3 miliona ukraińskich dzieci mieszkających obecnie w UE dyrektywa w sprawie tymczasowej ochrony odegrała ważną rolę w zapewnieniu tym wysiedlonym ukraińskim dzieciom natychmiastowego dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji i innych systemów społecznych w UE. Dokument przewiduje obowiązek dalszego zapewniania ich prawidłowego naboru do placówek oświatowych oraz działania na rzecz wzajemnego uznawania wyników ich studiów.
„Trudna sytuacja, w jakiej znajdują się ukraińskie dzieci, nieustannie nas niepokoi. Będziemy nadal niestrudzenie walczyć o sprawiedliwy i trwały pokój na Ukrainie. Aby naród Ukrainy mógł wybrać swój los, odbudować silny i dostatni kraj i dać swoim dzieciom wszelkie szanse, każdą szansę na zdrowe i szczęśliwe życie” – podkreślili prezydenci.
Jak informowaliśmy, Wołodymyr Zełenski i Ursula von der Leyen spotkali się w Mołdawii w ramach szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej.