Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa
Przewodnicząca Komisji Europejskiej napisała o tym na swoim Twitterze.
„Dobrze jest znów być w Kijowie, gdzie na co dzień chroni się ważne dla nas wartości. Jest to więc bardzo odpowiednie miejsce do świętowania Dnia Europy. Z zadowoleniem przyjmuję decyzję prezydenta Zełenskiego, aby 9 maja świętować Dzień Europy również tutaj, na Ukrainie” - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Według korespondenta European Newsroom, który jest z przewodniczącą Komisji Europejskiej i działa na rzecz tego środowiska dziennikarskiego, do którego należy Ukrinform, przed rozpoczęciem wizyty Ursula von der Leyen mówiła o swoich głównych celach.
„Z wielkim zadowoleniem przyjmuję decyzję prezydenta Zełenskiego o ogłoszeniu 9 maja Dniem Europy. Ukraina jest częścią naszej europejskiej rodziny. Moja dzisiejsza obecność w Kijowie, 9 maja, jest symboliczna, ale jest też znakiem bardzo ważnej i bardzo praktycznej rzeczywistości: UE współpracuje z Ukrainą w wielu kwestiach” – podkreśliła Ursula von der Leyen.
Zaznaczyła, że zamierza przedyskutować z kierownictwem Ukrainy kilka kluczowych obszarów współpracy, od dostaw amunicji po udzielenie znaczącej pomocy finansowej dla państwa i odbudowy Ukrainy. Ważnym tematem będą starania o pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię agresji popełnioną na Ukrainie. Kolejnym obszarem dyskusji jest przygotowanie gruntu pod rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą w sprawie przystąpienia do UE.
„Nadal zwiększamy presję na Rosję. To jeden z punktów, o których poinformuję prezydenta Zełenskiego. Nacisk zostanie teraz położony na rygorystyczne wdrażanie sankcji i podejmowanie działań zapobiegających ich obchodzeniu. Jesteśmy zdeterminowani, aby zlikwidować istniejące luki. Co do tego nikt nie powinien mieć wątpliwości” – podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Jak już informowaliśmy, dzisiaj, 9 maja, o godz. przewodnicząca Komisji Europejskiej przebywa z wizytą na Ukrainie.
Wcześniej Komisja Europejska potwierdziła przygotowanie 11. pakietu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, który będzie miał na celu zwiększenie skuteczności unijnych środków ograniczających wobec kraju agresora, a także zapobieganie próbom obejścia tych sankcji przez państwa trzecie, m.in. w szczególności poprzez eksport do Rosji towarów i technologii objętych sankcjami.