Wołodymyr Zełenski wystąpił w Hadze
Jak poinformował Ukrinform, transmisję prowadziła Kancelaria Prezydenta.
„Przede wszystkim chciałbym podziękować za uwagę i szacunek dla kraju. To szacunek i uwaga ze strony ludzi, którzy znają i cenią wolność, którzy nie tolerują tyranii, tak jak my jej nie tolerujemy na Ukrainie” – powiedział Zełenski na początku swojego wystąpienia.
Prezydent podkreślił znaczenie pociągnięcia Władimira Putina do odpowiedzialności za wojnę z Ukrainą i popełnione zbrodnie.
„Oczywiście, wszyscy chcemy zobaczyć tutaj innego Władimira. Chcemy go zobaczyć w Hadze. Takiego, który zasługuje na skazanie za przestępstwa. I musi to nastąpić tutaj, w stolicy prawa międzynarodowego. Jestem pewien, że stanie się to, gdy wygramy. A wygramy!” - powiedział Zełenski.
Prezydent wezwał świat do przekształcenia doświadczeń procesu norymberskiego w nowy międzynarodowy trybunał dla Rosji, ponieważ wszystkie inne opcje byłyby przejawem słabości.
„Jedyną i jedyną zbrodnią Rosji, która doprowadziła do pozostałych zbrodni, jest zbrodnia agresji. To jest podstawowa zbrodnia, początek zła. Za tę zbrodnię trzeba ponieść odpowiedzialność. A to można osiągnąć tylko dzięki trybunałowi... Doświadczenia procesu norymberskiego musimy przełożyć na nowe zasady działania. Dlatego opowiadamy się za utworzeniem takiego trybunału. Chcemy kontynuować tradycję bezwzględnego karania za takie przestępstwa jako gwarancji niepowtarzania się takiej agresji” – powiedział Zełenski.
Przypomniał, że Europa i świat miały już do czynienia z czymś podobnym, a efekty wszyscy widzieli we wnioskach międzynarodowego trybunału w Norymberdze. Dlatego, zdaniem Prezydenta, nie trzeba szukać wymówek i kompromisów, tylko odważnie i zdecydowanie działać, aby nie dopuścić do powtórzenia się tego typu przestępstw.
Zdaniem Zełenskiego utworzenie pełnoprawnego trybunału międzynarodowego jest dziś niezwykle ważne dla Ukrainy, dla całego świata, dla wszystkich narodów – w imię sprawiedliwości: „Dla dobra dzieci i przyszłości nie możemy odstąpić od idei takiego trybunału. Bo wszystko inne będzie słabością”.
„Chcę zaapelować do świata: nie ma się czego bać. Agresor musi odczuć pełną wymierzoną mu sprawiedliwość. To jest nasza historyczna odpowiedzialność. Świat musi czuć się całkowicie bezpieczny. Stabilność pokoju wynika z osiągnięcia pełnej sprawiedliwości, w tym wyroku wobec agresora” – podkreślił.
Prezydent kładzie nacisk na potrzebę zapewnienia prawdziwego pokoju na Ukrainie i prawdziwej sprawiedliwości dla rosyjskich przestępców, a nie ich hybrydowych form.
„Jestem bardzo wdzięczny Panu i Holandii za każdą broń dostarczoną Ukrainie, za wszystko, co pomaga nam w utrzymaniu naszych sił obronnych i pozwala nam przygotować się do naszych aktywnych działań. Ale wiemy, że trwały pokój po zwycięstwie można osiągnąć tylko dzięki silnym partiom, silnym wartościom: to jest wolność, to jest praworządność, to jest potrzeba zapewnienia pełnej sprawiedliwości, a nie jakieś hybrydowe namiastki. Nie możemy pozwolić na hybrydowy immunitet, hybrydowy pokój związany z zawieszeniem działań wojennych na froncie. Ale prawdziwy pokój, prawdziwa sprawiedliwość, prawdziwa sprawiedliwość są teraz dokładnie tym, czego potrzebujemy, a nie hybrydowymi formami” – podkreślił głowa państwa.
Zełenski podkreślił, że bezkarność rodzi agresję i należy powstrzymać agresywną wojnę jako taką: „Musimy powstrzymać zbrodnię agresji, która pojawia się w umysłach przyzwyczajonych do bezkarności. To bezkarność otwiera drzwi do agresji. Jeśli przyjrzymy się jakiejkolwiek wojnie napastniczej w historii, zobaczymy, że mają one jedną wspólną cechę: ci, którzy ją rozpoczęli, nie wierzyli, że kiedykolwiek zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za to, co zrobili, że będą musieli odpowiedź za wojnę”.
Jak donosi Ukrinform, wizyta Wołodymyra Zełenskiego odbywa się w wyjątkowym dla Holandii dniu, w którym co roku 4 maja o godzinie 20.00 honoruje się dwiema minutami ciszy obywateli i żołnierzy poległych w czasie wojny i misji pokojowych po II wojnie światowej.
W Hadze Wołodymyr Zełenski spotkał się już z przewodniczącym Senatu Janem Bruijn i przewodniczącą Izby Reprezentantów Verą Bergkamp.
3 maja Prezydent Ukrainy złożył wizytę w Finlandii.