Państwa G7 będą kontynuować nacisk sankcyjny na Rosję i wspierać Ukrainę
Tak wynika z komunikatu po wynikach ich spotkania w japońskim mieście Karuizawa, informuje korespondent Ukrinform.
„Zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa, takie jak ataki Rosji na ludność cywilną i krytyczną infrastrukturę cywilną, nie mogą pozostać bezkarne” – czytamy w komunikacie.
„Pozostajemy zaangażowani we wzmacnianie sankcji wobec Rosji i ich pełną realizację… i będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne” – oświadczyli ministrowie.
Szefowie MSZ podkreślili także niedopuszczalność „nieodpowiedzialnej retoryki nuklearnej Rosji i jej groźby rozmieszczenia broni nuklearnej na Białorusi”.
W tekście zwrócono szczególną uwagę na podejmowane przez inne państwa próby pomocy Rosji w uniknięciu sankcji i udzieleniu wsparcia militarnego.
„Potwierdzamy nasze wezwanie do stron trzecich, aby przestały pomagać Rosji w wojnie lub zapłaciły za to wysoką cenę. Wzmocnimy naszą koordynację, aby zapobiegać dostawom broni przez strony trzecie do Rosji i reagować na nie oraz będziemy nadal podejmować działania przeciwko tym, którzy udzielają Rosji wsparcia materialnego” – czytamy w dokumencie. .
Dokument, uzgodniony przez czołowych dyplomatów, jest przygotowywany jako szablon dla zbliżającego się szczytu G7 w Hiroszimie w przyszłym miesiącu i zawiera tekst dotyczący Iranu, Mjanmy, nierozprzestrzeniania broni jądrowej i innych ważnych kwestii globalnych.
Zwraca się szczególną uwagę na dwa kryzysy: rosnące zagrożenie ze strony Chin i ich manewry wojskowe wokół Tajwanu oraz rosyjską inwazję na Ukrainę i groźby rosyjskiego przywódcy użycia taktycznej broni nuklearnej.
Ministrowie spraw zagranicznych Japonii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Kanady, Włoch i Unii Europejskiej podkreślili, że ich spotkanie stanowi decydujący moment w światowej reakcji na oba kryzysy, które postrzegane są jako wyzwania dla porządku międzynarodowego opartego na zasadach II wojny światowej
Odrębnie odnotowano niepowodzenie w rozwiązywaniu problemów globalnych w ONZ z powodu destrukcyjnej pozycji Chin i Rosji w Radzie Bezpieczeństwa.
Ministrowie spraw zagranicznych G7 stwierdzili, że pokój i stabilność między Chinami a Tajwanem są „niezbędnym elementem bezpieczeństwa i dobrobytu społeczności międzynarodowej” i zaapelowali o „pokojowe rozwiązanie problemów w cieśninie”.
W dokumencie wezwano również Chiny do „powstrzymania się od gróźb, przymusu, zastraszania lub użycia siły” na morzach wschodniochińskim i południowochińskim oraz do nieeskalacji „działań wojskowych w regionie”.
Jak donosi Ukrinform, USA, Wielka Brytania, Francja, Kanada i Japonia ogłosiły utworzenie sojuszu mającego na celu wyparcie Rosji ze światowego rynku paliwa jądrowego .