Zełenski i Guterres poparli potrzebę kontynuacji „porozumienia zbożowego”
Szef państwa oświadczył to podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym ONZ w Kijowie, informuje korespondent Ukrinform.
„Uzgodniliśmy dzisiaj, że kontynuacja Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego po 18 marca jest niezwykle konieczna dla całego świata” – powiedział Zełenski.
Prezydent wyraził także wdzięczność Guterresowi za „ciągłą pomoc w naszych wysiłkach na rzecz stabilności rynków żywności i eksportu żywności”.
Jednocześnie głowa państwa podkreślił znaczenie kontynuowania prac na rzecz inicjatywy humanitarnej „Zboże z Ukrainy”, przypominając, że zebrano już prawie 200 mln dolarów i wysłano ponad 140 tys. ton ukraińskiego zboża do Europy, Kenii, Etiopii, Somalii, do krajów cierpiących głód.
„Jestem pewien, że razem z ONZ możemy znacząco wzmocnić tę naszą inicjatywę, a także Inicjatywę Zbożową Morza Czarnego. Da to jeszcze więcej gwarancji światowego bezpieczeństwa żywnościowego” – podkreślił Zełenski.
Prezydent dodał, że dziś z radością wita w Kijowie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa i delegację ONZ po raz trzeci od początku rosyjskiej agresji na pełną skalę.
„To bardzo ważne, że to w Kijowie rozmawiamy o tym, jak przywrócić pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe, pełną moc Karty Narodów Zjednoczonych – tych norm, które są równie ważne dla wszystkich narodów na ziemi” – podkreślił Zełenski.
Z kolei sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zauważył, że Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego. zapewniła eksport 23 mln ton zboża z ukraińskich portów. Dzięki temu możliwe było obniżenie cen żywności na świecie i udzielenie wsparcia zwłaszcza w krajach rozwijających się. Ponadto indeks cen żywności spadł o prawie 20 proc.
„Eksport ukraińskiej i rosyjskiej żywności i nawozów jest niezbędny dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Chciałbym również podkreślić ogromne znaczenie kontynuacji Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego po 18 marca, aby jak najefektywniej wykorzystać infrastrukturę Morza Czarnego zgodnie z celami tej inicjatywy” – powiedział.
Jak poinformował Ukrinform, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przybył w środę z oficjalną wizytą do Kijowa.
W Stambule 17 listopada 2022 r. Ukraina, ONZ i Turcja uzgodniły przedłużenie „Inicjatywy na rzecz bezpiecznego transportu produktów rolnych przez Morze Czarne” o kolejne 120 dni. Umowa rozpoczęła działalność 22 lipca 2022 roku, a pierwszy statek z ukraińską żywnością opuścił port w Odessie 1 sierpnia. Obecnie umowa obowiązuje do 20 marca 2023 roku.