Rosyjska agresja na Ukrainę - Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa świat do wsparcia utworzenia specjalnego trybunału
Tak wynika z komunikatu Ministerstwa Spraw Zagranicznych z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Ludobójstwa, przekazuje Ukrinform.
MSZ zwróciło uwagę, że trwająca już ósmy rok agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę nosi wyraźne znamiona ludobójstwa, a zbrodniczy reżim kremlowski jest „uczciwym spadkobiercą” swojego stalinowskiego poprzednika: również ma na celu zniszczenie Ukraińców i Tatarów krymskich, wymazanie ukraińskiej tożsamości etnicznej i kulturowej, zaprzeczenie bogatej historii państwa i narodu ukraińskiego, zmusić do zapomnienia języka ojczystego.
„Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wzywa społeczność międzynarodową do zwiększenia presji na Federację Rosyjską, do zwiększenia pomocy wojskowej i humanitarnej dla rządu Ukrainy, do ułatwienia właściwego dochodzenia i dokumentowania rosyjskich zbrodni na Ukrainie, jak również wspierać utworzenie specjalnego trybunału w sprawie zbrodni Federacji Rosyjskiej na Ukrainie w celu pociągnięcia Rosji i jej przywódców do odpowiedzialności” – głosi oświadczenie.
Dyplomaci zapewnili, że będą kontynuować prace zmierzające do oficjalnego uznania Hołodomoru z lat 1932-1933 za akt ludobójstwa wobec narodu ukraińskiego.
„Dzisiaj on został już uznany przez 19 krajów w różnych częściach świata. Wyrażamy im szczerą wdzięczność za takie wsparcie i wzywamy państwa, które jeszcze tego nie uczyniły, do przyjęcia odpowiednich dokumentów na poziomie legislacyjnym” – powiedział MSZ.
Artykuł 2 Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa (zatwierdzonej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 9 grudnia 1948 r.) definiuje ludobójstwo jako każde działanie dokonane w zamiarze zniszczenia w całości lub w części narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej grupy jako takiej: zabójstwo członków tej grupy; wyrządzanie poważnych szkód fizycznych lub psychicznych członkom takiej grupy; celowe tworzenie warunków życia dla członków grupy, mające na celu całkowite lub częściowe zniszczenie grupy; działania mające na celu zapobieganie narodzinom dzieci w środowisku grupowym; przymusowe przeniesienie dzieci z tej grupy do innej grupy. Autorem terminu prawnego jest adwokat Rafael Lemkin.
Jak informowaliśmy, 15 grudnia Parlament Europejski rozpatrzy rezolucję uznającą Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego.
av