Unia Europejska zatwierdziła szósty pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi

Unia Europejska zatwierdziła szósty pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Unia Europejska przyjęła szósty pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi w związku z niesprowokowaną agresją Rosji na Ukrainę.

Według Ukrinformu, oficjalna informacja o przyjęciu szóstego pakietu unijnych sankcji została dziś opublikowana na stronie internetowej Rady Europejskiej.

„W związku z trwającą agresywną wojną Rosji przeciwko Ukrainie, a także jej poparciem (tej wojny) przez Białoruś, a także doniesieniami o okrucieństwach popełnianych przez siły rosyjskie na Ukrainie, Rada UE podjęła dziś decyzję o zastosowaniu szóstego pakietu sankcji gospodarczych i personalnych, które są wymierzone zarówno przeciwko Rosji, jak i Białorusi” – czytamy w komunikacie.

Odnotowano, że szósty pakiet sankcji zawiera szereg środków mających na celu skuteczne ograniczenie zdolności Rosji do kontynuowania agresji.

W szczególności UE podjęła decyzję o zakazie zakupu, importu lub tranzytu ropy naftowej i niektórych produktów naftowych z Rosji. Okres przejściowy potrwa od sześciu miesięcy w przypadku ropy do ośmiu miesięcy w przypadku innych produktów ropopochodnych.

Tymczasowe wyjątki dotyczą importu ropy naftowej rurociągami do tych państw członkowskich UE, które ze względu na swoje położenie geograficzne są szczególnie uzależnione od dostaw z Rosji i nie mają realnych alternatywnych opcji dostaw.

Bułgaria i Chorwacja skorzystają również z tymczasowych zwolnień z sankcji odnośnie dostaw ropy naftowej na morzu i próżniowego oleju napędowego.

Ponadto UE rozszerzyła zakaz korzystania ze specjalistycznych usług do specjalnej komunikacji finansowej (SWIFT) na trzy inne rosyjskie instytucje kredytowe: największy rosyjski bank Sbierbank, Moskiewski Bank Kredytowy i Rosyjski Bank Rolny - oraz Białoruski Bank Rozwoju i Odbudowy.

Ponadto, zakazem nadawania na terytorium UE zostały objęte trzy kolejne rosyjskie stacje państwowe: Rossija RTR/RTR Planeta, Rossija 24/Russia 24 oraz TV Center International. Odnotowuje się, że struktury te były wykorzystywane przez władze rosyjskie jako narzędzie manipulacji informacjami i rozpowszechniania dezinformacji o inwazji na Ukrainę, w tym propagandowej, w celu destabilizacji sytuacji w krajach sąsiadujących z Rosją, a także w krajach UE. Sankcje te jednak te nie zabraniają tym mediom i ich pracownikom prowadzenia w UE działalności innej niż nadawanie.

Jednocześnie UE rozszerzyła listę osób i instytucji podlegających ograniczeniom eksportowym na towary i technologie podwójnego zastosowania. Lista uzupełniona jest zarówno o instytucje rosyjskie, jak i białoruskie. Ponadto UE rozszerzy listę towarów i technologii, które mogą przyczynić się do technologicznego wzmocnienia rosyjskiego sektora bezpieczeństwa i obrony. Obejmie to 80 chemikaliów, które można wykorzystać do produkcji broni chemicznej.

Unia Europejska zabrania również świadczenia firmom z Rosji usług księgowych, public relations i doradztwa.

Rada UE podjęła także decyzję o nałożeniu sankcji na osoby i instytucje: osoby odpowiedzialne za zbrodnie popełnione przez wojska rosyjskie w Buczy i Mariupolu, zwolenników wojny, czołowych przedstawicieli biznesu i członków rodzin oligarchów oraz kremlowskich urzędników znajdujących się na liście sankcji, na firmy należące do organizacji obronnych i finansowych.

Należy zauważyć, że UE zdecydowanie potępia agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, wzywa Rosję do natychmiastowego zaprzestania ataków na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną oraz do natychmiastowego i bez dodatkowych warunków wycofania wszystkich wojsk i broni z całej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

„Okrucieństwa popełnione przez wojska rosyjskie, cierpienia i zniszczenia, jakie spowodowały, są nie do opisania. UE wzywa Rosję do zapewnienia natychmiastowego dostępu do pomocy humanitarnej i bezpiecznego przejścia dla wszystkich cywilów”.

Wezwno także Rosję do natychmiastowego zapewnienia bezpiecznego powrotu Ukraińców przymusowo deportowanych do Rosji - czytamy w oświadczeniu.

Unia Europejska podkreśliła swoje niezachwiane zaangażowanie i gotowość do pomocy Ukrainie w realizacji jej niezbywalnego prawa do samoobrony przed rosyjską agresją oraz w budowaniu pokojowej, demokratycznej i dostatniej przyszłości.

Odpowiedni dokument prawny zostanie wkrótce opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE.

Jak informowaliśmy, 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła bezpośrednią inwazję na Ukrainę, kontynuując agresję militarną rozpoczętą w 2014 r. Wojska rosyjskie dokonują masowych bombardowań i ostrzeliwania ukraińskich miast i wsi oraz rozpętały masowy terror przeciwko ludności cywilnej na tymczasowo okupowanych terytoriach.

Kraje UE uzgodniły już sześć pakietów kolejnych sankcji gospodarczych i indywidualnych wobec Rosji i bliskich reżimowi kremlowskiemu, które ograniczają zdolność Rosji do kontynuowania wojny z Ukrainą.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-